Żubr (piwo): Różnice pomiędzy wersjami

Z Kononopedia, encyklopedia US17

m (Kristof przeniósł stronę Piwo Żubr do Żubr (piwo): Właściwa nazwa)
(Rozbudowanie artykułu)
 
Linia 1: Linia 1:
'''Piwo Żubr '''(nazywane i czasem '''Żuberem''') - ulubiony trunek [[Olkohol|olkoholowy]] naszych milusińskich zamieszkujących [[Belweder Warmianina|Szkolną 17]] oraz [[Stary dom Mexicano|Boboli 10]] w [[Białystok|Białymstoku]]. Jest praktycznie dostępny z nimi od zawsze, często widać go skitranego gdzieś pod stołem prezydenckim w [[Biuro Interwencji Obywatelskich|Biurze Interwencji Obywatelskich]] - czasem stoi w nadprogramowych ilościach obok butelek wódki (chociaż naród polski jest niealkoholikiem, niepijący). Jest to też często nieodłączna część Vlogów [[Jarosław "Mexicano" Andrzejewski|Jarosława "Meksykano" Andrzejewskiego]] który sobie chodzi wraz z '''żuberkiem''' po ruinach nagrywając tzw. [[Gniot|Gnioty Olkoholowe]]. Piwo robione jest w Białymstoku na Dojlidach, Poznaniu i Tychach (należy do Kompanii Piwowarskiej).
[[Plik:Żubr (butelka).jpeg|thumb|290px|Piwo Żubr w półlitrowej szklanej butelce]]
'''Żubr '''([[Język bombaski|bomb.]] ''Żuber'') – polskie piwo produkowane przez Kompanię Piwowarską SA, ulubiony trunek [[Olkohol|olkoholowy]] [[Wojciech "Major" Suchodolski|Majora Suchodolskiego]] i [[Jarosław "Mexicano" Andrzejewski|Mexicano]].


Panowie często się obrażają kiedy nazywa się ich [[Alkoholizm|olkoholikami]] i pijakami często się zarzekając że co to oni za olkoholicy jak wczoraj deszcz padał albo nie piją od maleńkości a wszystko to jest na potrzeby filmów. Prawdopodobnie dzięki upojeniu '''Żuberkiem''' nasz Kosmonauta Major [[Wojciech "Major" Suchodolski|Wojciech Suchodolski]] był w stanie wygłosić [[Orbit|słynną przemowę na temat płaskiej Ziemi]] która jest tak naprawdę półokrągła. Wskazuje na to również fragment przemowy gdzie niby spada na '''Żubra''' z Sarną.
== Opis ==
Żubr to marka jasnego, pasteryzowanego piwa, na bazie słodu jęczmiennego, warzonego przez Browar Dojlidy, należącego do koncernu Kompania Piwowarska SA. Zawiera 12,1% (wag.) ekstraktu oraz 6,0% (obj.) [[olkohol]]u. Dostępny jest w butelkach o pojemności 500 ml i 650 ml oraz w puszkach 500 ml i 550 ml.
 
== Historia ==
Podczas II wojny światowej Browar Dojlidy uległ całkowitemu zniszczeniu. Po zakończeniu działań wojennych fabrykę stopniowo odbudowywano i w 1954 roku zaczęto rozlewać piwo Dojlidy Żubr. Przez pół wieku miało ono charakter lokalnego napitku. Wzrost popularności Żubra datuje się na 2003 rok, kiedy to Dojlidy zostały przejęte przez Kompanię Piwowarską. Rozpoczęto wówczas intensywną kampanię reklamową, dzięki której stał się on jednym z najpopularniejszych piw w Polsce.
 
== Rola w Uniwersum ==
[[Plik:Major i Żuberek.jpg|thumb|left|280px|[[Wojciech "Major" Suchodolski|Major Suchodolski]] dzierżący Żuberka]]
Piwo Żubr przewijało się na nagraniach z [[Uniwersum Szkolnej 17]] praktycznie od samego początku jego nowożytnej ery, tj. od 2015 roku. Często widać je było skitrane gdzieś pod stołem w pokoju dziennym w [[Belweder Warmianina|Belwederze]]. Jego głównym i jedynym w zasadzie konsumentem w domku drewnianym był [[Wojciech "Major" Suchodolski|Major Suchodolski]] – jak wiadomo struś nie wielbłąd, pić musi. Twierdził on, że ''piwko to jest jak rosół'' i że ''jedno piwo dziennie można sobie wypić''. Prawdopodobnie dzięki upojeniu Żuberkiem kosmonauta boży był w stanie wygłosić [[Orbit|słynną przemowę na temat płaskiej Ziemi]], która jest tak naprawdę półokrągła.
 
Żubr odegrał niezwykle ważną rolę w rozwoju kariery [[Jarosław "Mexicano" Andrzejewski|Matkobijano]], dla którego był on – obok [[mocz]]u – ulubionym napitkiem. Jarek potrafił raczyć się nim już o 7. rano i odbyć pielgrzymkę pod bramy Browaru Dojlidy, spod których go przegoniono. Żuber był swoistym katalizatorem jego działań na Szkolnej i główną przyczyną przemocy domowej, stosowanej wobec [[Barbara Andrzejewska|matki]]. Browarek w ręku był nieodłącznym towarzyszem menela z Boboli podczas nagrywania jego [[Gniot|gniotów olkoholowych]]. Dzięki zaczęrpniętej ze złocistego trunku inspiracji, redaktor Mexicano udowodnił, że można pić Żubra ponownie przez filtrowanie [[Mocz|uryny]] w ustach. Odkrycie to okazało się dla niego zgubne, gdyż w maju 2019 roku trafił do szpitala ze zniszczoną trzustką.
 
Panowie zazwyczaj obruszali się, kiedy nazywano ich [[Alkoholizm|olkoholikami]] i pijakami. Często zarzekali się, że co to oni za olkoholicy jak wczoraj deszcz padał i oni nie piją od maleńkości, a wszystko to jest na potrzeby filmów.
 
==Linki==
* [https://www.youtube.com/watch?v=s4STCVtaWEU majordziekuje.dla.warszawy.major], kanał ''[[Suchodolskiorginal]]'' (reupload)
* [https://www.youtube.com/watch?v=pqv1YC_65yo Co się śniło się, co się śniło się ? NOWY PROGRAM ZAPRASZAMY], kanał ''[[Kononowicz Orginal]]''


Redaktor Meksykano udowodnił że można pić '''Żubra''' ponownie przez wydalanie [[Mocz|moczu]]!
==Filmy==
* Co się śniło się, co się śniło się ? NOWY PROGRAM ZAPRASZAMY
* Wycieczka-0
* MAJOR CHLEJE PIWO I CIESZY MORDE
[[Kategoria:Artefakty]]
[[Kategoria:Artefakty]]

Aktualna wersja na dzień 23:57, 22 cze 2022

Piwo Żubr w półlitrowej szklanej butelce

Żubr (bomb. Żuber) – polskie piwo produkowane przez Kompanię Piwowarską SA, ulubiony trunek olkoholowy Majora Suchodolskiego i Mexicano.

Opis

Żubr to marka jasnego, pasteryzowanego piwa, na bazie słodu jęczmiennego, warzonego przez Browar Dojlidy, należącego do koncernu Kompania Piwowarska SA. Zawiera 12,1% (wag.) ekstraktu oraz 6,0% (obj.) olkoholu. Dostępny jest w butelkach o pojemności 500 ml i 650 ml oraz w puszkach 500 ml i 550 ml.

Historia

Podczas II wojny światowej Browar Dojlidy uległ całkowitemu zniszczeniu. Po zakończeniu działań wojennych fabrykę stopniowo odbudowywano i w 1954 roku zaczęto rozlewać piwo Dojlidy Żubr. Przez pół wieku miało ono charakter lokalnego napitku. Wzrost popularności Żubra datuje się na 2003 rok, kiedy to Dojlidy zostały przejęte przez Kompanię Piwowarską. Rozpoczęto wówczas intensywną kampanię reklamową, dzięki której stał się on jednym z najpopularniejszych piw w Polsce.

Rola w Uniwersum

Major Suchodolski dzierżący Żuberka

Piwo Żubr przewijało się na nagraniach z Uniwersum Szkolnej 17 praktycznie od samego początku jego nowożytnej ery, tj. od 2015 roku. Często widać je było skitrane gdzieś pod stołem w pokoju dziennym w Belwederze. Jego głównym i jedynym w zasadzie konsumentem w domku drewnianym był Major Suchodolski – jak wiadomo struś nie wielbłąd, pić musi. Twierdził on, że piwko to jest jak rosół i że jedno piwo dziennie można sobie wypić. Prawdopodobnie dzięki upojeniu Żuberkiem kosmonauta boży był w stanie wygłosić słynną przemowę na temat płaskiej Ziemi, która jest tak naprawdę półokrągła.

Żubr odegrał niezwykle ważną rolę w rozwoju kariery Matkobijano, dla którego był on – obok moczu – ulubionym napitkiem. Jarek potrafił raczyć się nim już o 7. rano i odbyć pielgrzymkę pod bramy Browaru Dojlidy, spod których go przegoniono. Żuber był swoistym katalizatorem jego działań na Szkolnej i główną przyczyną przemocy domowej, stosowanej wobec matki. Browarek w ręku był nieodłącznym towarzyszem menela z Boboli podczas nagrywania jego gniotów olkoholowych. Dzięki zaczęrpniętej ze złocistego trunku inspiracji, redaktor Mexicano udowodnił, że można pić Żubra ponownie przez filtrowanie uryny w ustach. Odkrycie to okazało się dla niego zgubne, gdyż w maju 2019 roku trafił do szpitala ze zniszczoną trzustką.

Panowie zazwyczaj obruszali się, kiedy nazywano ich olkoholikami i pijakami. Często zarzekali się, że co to oni za olkoholicy jak wczoraj deszcz padał i oni nie piją od maleńkości, a wszystko to jest na potrzeby filmów.

Linki

Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.