Tuszenie

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Wersja z dnia 14:38, 26 lut 2022 autorstwa Kristof (dyskusja | edycje) (Rozbudowanie artykułu)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Przyprawa do mjesa tuszonego firmy Kamis

Tuszenie – proces obróbki termicznej stosowany w regionie Bombasu i Suchodolszczyzny, będący jednoczesnym gotowaniem i smażeniem potrawy.

Termin „tuszenie” pochodzi z języka bombaskiego – owa metoda obróbki termicznej jest właściwa dla kuchni tego regionu. W Polsce można napotkać ją na Suchodolszczyźnie oraz w Białymstoku. Polega ona na powolnym smażeniu lub gotowaniu potrawy, aby ta przywarła do dna naczynia. Co jakiś czas danie należy mieszać i przekładać jego wierzchnią część, ewentualnie uderzać łyżką w losowe miejsce garnka. Smak potrawy wzrasta wraz z dodawanym smalcem i czasem, przez który bulgocze ona na wolnym ogniu.

Najpopularniejszymi daniami przyrządzanymi tą metodą są bigos po bombasku i kabab tuszony na smalcu. Mistrzem tuszenia na ziemiach polskich jest Major Suchodolski, który nabył tę umiejętność podczas służby wojskowej w Bombasie. Kanał Obszar Badawczy Szkolna XVII, dla którego kuchnia bombaska jest ogromną inspiracją, w 2021 roku rozpoczął emisję cyklu kulinarnego To się musi tuszyć.

Zobacz też

Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.