Andrzej Pochylski

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Andrzej Pochylski
Andrzej Pochylski.jpg
Dane biograficzne
Imię i nazwisko: Andrzej Pochylski
Pseudonim: Pochyły, Pochylony, Bombowy Andrzej, Richard Nixon
Data i miejsce urodzenia: 1973
Białystok
Specjalność: zamachy bombowe, piromania, ogrodnictwo
Kanał YouTube: OpcjaSpoleczna - Videoblog

Andrzej Pochylski (ur. 1973 w Białymstoku) – białostocki aktywista i działacz społeczny, prawicowy polityk, terrorysta, vloger, współzałożyciel i członek Podlasia XXI wieku.

Prezes stowarzyszenia Opcja Społeczna, współzałożyciel Podlasia XXI wieku i współpracownik Adama Czeczetkowicza, Marka Czarniawskiego, Rafała Kosno i Axelio, orędownik ekologicznej żywności, posiadacz żółtych papierów. Arcywróg Tadeusza Truskolaskiego, Gazety Wyborczej oraz Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Działalność jego organizacji wielokrotnie była przedmiotem śledztw białostockiej prokuratury – dwukrotnie skazano go prawomocnym wyrokiem sądu i dwukrotnie wysłano go na turnus wypoczynkowy do Choroszczy.

Życiorys

Urodził się w 1973 roku w Białymstoku[1], pochodzi z Kleosina[2][3]. Jego dziadek Antoni Żakowski brał udział w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku[4]. Ukończył Uniwersytet Warszawski filę w Białymstoku (obecnie Uniwersytet w Białymstoku), gdzie uzyskał tytuł magistra prawa[4][5]. W młodości przynależał do Samoobrony[4]. W 2008 roku stworzył organizację pod nazwą Opcja Społeczna (nie ma informacji na temat, czy jest ona w ogóle zarejestrowana).

Po kradzieży Jurowieckiej system ludzi co za złotówkę dostają majątki miedzy innymi gumowe ucha Hotele Dziemiana i cały WSAP którego studentki się prostytuują aby opłacić czesne mimo ze uczelnia jest sponsorowana przez Unie jako szkoła polityczna aby potem nie mieć pracy[6].

Andrzej Pochylski, forum Gazeta.pl

Błąd skryptu: Moduł zwrócił wartość nil. Oczekiwano, że zwróci tabelę eksportu.

Latem 2000 roku Andrzej Pochylski był podejrzewany o dwukrotne podłożenie ognia pod siedzibą firmy handlującej materiałami budowlanymi[7]. Żądał wówczas 80 tys. dolarów haraczu[7][8]. Biegli uznali go za niepoczytalnego[2]. W internecie pojawiły się pogłoski, że w uniknięciu pierdelka pomogła mu jego matka, która jest lekarzem.

Nocą 20 października 2002 Pochylski i jego wspólnik – z zawodu saper – zdetonowali ładunek wybuchowy pod salonem Toyoty na ul. Elewatorskiej w Białymstoku[7][9][10]. Motywem ich działania była chęć wymuszenia okupu[2][7]. Eksplozja nastąpiła przed otwarciem obiektu i zniszczyła kilka szyb wystawowych[2][9]. Wkrótce po tym mężczyźni zaczęli wysyłać listy do właścicieli innych salonów samochodowych, żądając 40-50 tys. dolarów i grożąc nie tylko zniszczeniem mienia, ale także śmiercią[7]. Swoje pogróżki podpisywali jako „Predator”[7].

Pochyłemu przedstawiono zarzut zagrożenia życia lub zdrowia wielu osób, jednak postępowanie umorzono ze względu na jego niepoczytalność (do więzienia trafił za to jego wspólnik)[9][10]. We wrześniu 2003 roku do sądu trafił wniosek o umieszczenie go w zakładzie psychiatrycznym w Choroszczy, gdzie przebywał od października do połowy grudnia 2003[9][11].

Pochylski z Andrzejem Lepperem (lata 90.)

14 grudnia 2012 roku został zatrzymany pod zarzutem planowania zamachu bombowego na Truskolaskiego[1][7][9]. Jego aresztowanie było wynikiem fałszywego donosu złożonego przez Kononowicza[2][12]. W jego obronie stanęli Marek Czarniawski i Adam Czeczetkowicz, którzy zapewniali o jego niewinności[12]. Pochylski trafił na trzydniową obserwację do Choroszczy (15-18 grudnia)[2][7], finalnie zaś został oczyszczony z zarzutów[13].

Opcja Społeczna

Pochylski jest założycielem i szefem stowarzyszenia Opcja Społeczna. 25 sierpnia 2008 założył na JuTubie kanał OpcjaSpoleczna - Videoblog, na którym umieszcza swoje vlogi i komentarze. Jego organizacja w zamyśle miała „grupować mieszkańców Białegostoku chętnych do uczestniczenia w wyborach do rady miasta”, jednak zajmowało się głównie krytykowaniem administracji prezydenta Tadeusza Truskolaskiego i walką z patodeweloperką[2][14]. Jedną z jego pierwszych (i najbardziej znanych) inicjatyw była obrona likwidowanego bazaru przy ul. Jurowieckiej[15]. Opcja Społeczna współpracowała z Federacją Zielonych Ekogrochówy[16][17]. Czasami sekundował im Axelio, który wspierał Pochylskiego, zamieszczając jego vlogi na swej stronie Independent Video Press i kanale YT.

Latem 2008 roku jego organizacją zainteresowała się prokuratura, po tym, jak rozwiesiła ona w Białymstoku plakaty oskarżające prezydenta Tadeusza Truskolaskiego o korupcję[10]. Jesienią tego samego roku Opcja Społeczna oskarżyła Truskolaskiego o przyjęcie łapówki w zamian za sprzedaż terenów przy ul. Jurowieckiej pod centrum handlowe[10][18]. Pismo z zarzutami wysłano do ratusza przez przypadek wraz z podpisami w sprawie referendum na temat losów bazaru na Placu Inwalidów[18]. Prezydent skierował sprawę do prokuratury, która nie znalazła podstaw do wszczęcia postępowania[10].

We wrześniu 2009 roku Truskolaski ponownie zgłosił Opcję Społeczną do prokuratury, gdyż jej działacze w proteście przeciwko budowie spalarni śmieci rozdawali ulotki ze zdjęciami dzieci – ofiar hitlerowskich eksperymentów w Auschwitz[19][20]. Śledczy po rozpatrzeniu sprawy nie wszczęli postępowania.

Przewodniczący Opcji Społecznej pozuje z karabinem AK – popularnym Kałasznikowem

W 2013 roku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych doniósł na Pochyłego za mowę nienawiści wobec Żydów[21]. Powodem tego ponownie były rozdawane przez niego ulotki, które kolportował pod Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 10[8][21]. Podczas przeszukania jego domu zabezpieczono komputery i odzyskano skasowany plik z broszurką[8]. Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ oskarżyła Pochyłego o propagowanie nienawiści na tle narodowościowym, przy czym uznała, że działał w stanie ograniczonej poczytalności[8]. We wrześniu 2014 roku skazano go finalnie na 4 miesiące więzienia w zawieszeniu[8], jednak orzeczenie sądu było kuriozalne, bo stwierdzono w nim, że Pochylski nie nawoływał do nienawiści, ale istnieje ewentualność, że ktoś mógł się poczuć urażony[21].

Podlasie XXI wieku

Andrzej Pochylski był jednym z twóców Podlasia XXI wieku[4]. To on zaproponował nazwę ugrupowania oraz został jego skarbnikiem i pełnomocnikiem finansowym[4][22]. Aktywnie uczestniczył w działalności P21, pokazując się wielokrotnie w towarzystwie Kononowicza m.in. podczas świąt państwowych i pikiet[23]. Pełnił też nieformalną rolę knurzego asystenta.

Kariera polityczna

W 2006 roku Pochylski z ramienia KWW Podlasie XXI wieku startował w wyborach do Rady Miejskiej Białegostoku – otrzymał 8 głosów (0,05%)[24]. W 2010 roku P21 zamierzało wystawić go na kandydata na prezydenta miasta, jednak komitet nie zebrał wystarczającej liczby podpisów[4]. W 2020 roku Pochylski nawiązał współpracę z Teresą Garland, która ogłosiła się samozwańczym prezydentem RP i złożyła ślubowanie na Wawelu[5][25]. Powołała ona do życia Tymczasowy Narodowy Rząd Polski i mianowała go tymczasowym premierem kraju[5][25]. Celem organizacji była ochrona Polaków przed eksterminacją i atakami ze strony dronów[25].

Rola w Uniwersum

Działacze P21 podczas Święta Niepodległości 2006, od lewej: Adam Czeczetkowicz, Krzysztof Kononowicz i Andrzej Pochylski

Andrzej Pochylski jest jedną z najciekawszych i zarazem enigmatycznych osób, które przewijały się w kręgach Kononowicza w czasach jego tzw. aktywności politycznej. Był znajomym Adama Czeczetkowicza i członkiem Podlasia XXI wieku, które w 2006 roku wystawiło Niżarłaka w wyborach na prezydenta Białegostoku. Pełnił funkcję pierwszego w historii prezydenckiego niewolnika (nie licząc brata). Przyjeżdżał na każde zawołanie Knura, składał z nim wieńce, kserował dokumenty itp. Nibemben czasami tytułował go jako „Pochyły” lub „Pochylony”.

Do jego najsłynniejszych wystąpień w Uniwersum Szkolnej 17 należą pikieta pod zamykaną cukrownią w Łapach[23], wycieczka na wysypisko w Hryniewiczach[26] oraz wywiad z Knurowiczem na temat Jana Maria Rokity, podczas którego zwracał się do grubasa per „panie Krzysztofie Kononowiczu”.

W 2012 roku Kondonowicz złożył na Pochylskiego donos, że ten planuje zamach bombowy na prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego[9][7]. Zdaniem działaczy P21 była to zemsta za to, że ten nie chciał dłużej usługiwać Odyńcowi i kserować mu dokumentów. Ze względu na to, że szef Opcji Społecznej dziesięć lat wcześniej dokonał detonacji bomby w salonie Toyoty, zawiadomienie zostało przez białostockie służby przyjęte na poważnie[7][9]. Pochylski zaliczył przez to dołek i trzydniowy turnus w Choroszczy, co czyni go książkowym przykładem osoby dotkniętej klątwą Warmianina. Po tym wydarzeniu Adam Czeczetkowicz i Marek Czarniawski zerwali definitywnie kontakt z Kononem, uznając go za konfidenta.

Przypisy

Linki zewnętrzne

 1. 1,0 1,1 Andrzej Pochylski na wolności
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 Prezydent z obawami
 3. Ludzie Krzysztofa Kononowicza
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 Prezydent Białegostoku rozprawia się z opozycją Andrzej Pochylski – ARESZTOWANY
 5. 5,0 5,1 5,2 Teresa Garland – Przedstawiam nowego premiera polskiego rządu
 6. Gazeta.pl: Opcja społeczna - jestem zbulwersowana
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 7,6 7,7 7,8 7,9 Zatrzymano mężczyznę, który groził, że zabije prezydenta Białegostoku
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 Drukował antysemickie ulotki i wręczał je licealistom. Andrzej P. skazany
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 Kto stoi obok
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 Andrzej Pochylski i (nie)poważne oskarżenie
 11. Andrzej P. aresztowany. Groził, że zabije prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego
 12. 12,0 12,1 Bronią podejrzanego
 13. Groźby przez pośrednika. Kto groził prezydentowi śmiercią?
 14. Nowe Miasto: Instal chce tu budować bloki
 15. Jurowiecka goodbye
 16. Rafał "Zielony" Kosno i Opcje Społeczne spotkali się z białostoczanami. Przyszło 10 osób. Czy tylko oni chcą zmienić Białystok?
 17. Zadyma w Bohonikach
 18. 18,0 18,1 Ujawniamy szczegóły łapówki prezydenta Białegostoku
 19. Prezydent skarży się prokuraturze na Opcję Społeczną
 20. Dzieci z Auschwitz straszą spalarnią śmieci
 21. 21,0 21,1 21,2 Proces polityczny – winny czy nie, skazać trzeba
 22. Komitet Wyborczy Wyborców "Podlasie XXI wieku"
 23. 23,0 23,1 Podlasie XXI wieku wspiera pracowników cukrowni Łapy i Lublin
 24. Wyniki głosowania na kandydata w obwodach: Pochylski Andrzej
 25. 25,0 25,1 25,2 Mamy nową „głowę państwa”. Ma nas bronić przed „atakami dronów”
 26. Będzie nowa koalicja? Kononowicz i Zielony działają razem!
Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.