Bigos

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Bigos po bombasku (bomb. bibos) – tradycyjna dla kuchni bombaskiej i regionu Suchodolszczyzny potrawa z kapusty oraz mięsa, tuszona z dodatkiem mandarynek i bananów, czasami także rodzynek. Potrawa została odtworzona przez Obszar Badawczy Szkolna XVII w filmiku z serii To się musi tuszyć.

Wersja oryginalna bombaska

Historia

Według źródeł z XVII wieku bigos był pierwotnie potrawą z siekanego mięsa, ryb lub raków z dodatkiem cytryn, limonek i octu winnego. Z czasem zaczęto zastępować drogie składniki kapustą kiszoną. W XIX wieku proporcje mięsa do kapusty zmieniły się i w ten sposób powstał współczesny bigos.

W Bombasie i w regionie Suchodolszczyzny bigos wyewoluował do tego stopnia, iż zaczęto przyrządzać go z dodatkiem mandarynek (bomb. mndyrynek) lub bananów, tworząc bigos po bombasku. Nietypowe połączenie słonego i słodkiego smaku przyczyniło się do określenia, że ta potrawa przygotowywana jest na styl choroszczański. Bigos po bombasku gotuje się metodą tuszenia, polegającą na trzymaniu go na wolnym ogniu i pozwalaniu, by jak najczęściej przywierał do dna garnka lub kotła. Tradycyjnie podaje się go najczęściej w naczyniach służących do karmienia zwierząt domowych.

Składniki

Banany i mandarynki przygotowanie do tuszenia bigosu po bombasku
 • kapusta kiszona (wiejska)
 • pietruszka
 • seler
 • marchew
 • boczek wędzony
 • kiełbasa
 • czosnek
 • cebula
 • banany
 • myndyrynki
 • koncentrat pomidorowy
 • jabłko

Rola w Uniwersum

Bigos po bombasku jest popisowym i zarazem ulubionym daniem Majora Suchodolskiego. Gości on na stole Szkolniaków w każde święta wielkanocne i bożonarodzeniowe. Tuszenie bigosu jest dla Strusia swojego rodzaju rytuałem. Dziąślak chwali się faktem przygotowywania tej potrawy i chętnie pokazuje ją dla swoich widzów.

Ze względu na cześć, którą bigos darzony jest w kuchni bombaskiej, był on powodem wielu kłótni i awantur na Szkolnej. W listopadzie 2019 roku przez to danie wybuchła afera bigosowa. Kononowicz oskarżył wówczas Suchodolskiego o zjedzenie bigosu, który tym razem nie był utuszony na Szkolnej a kupiony. Oskarżenie kogoś o brak umiejętności ugotowania bigosu traktowane jest w Uniwersum jako obelga. To samo tyczy się zarzutów o nieposiadanie garnków potrzebnych do przyrządzenia tej potrawy.

Wersja odtworzona Obszaru Badawczego

Ciekawostki

Bigos po bombasku jest na tyle oryginalny, że nawet popularny krytyk kulinarny Robert Makłowicz wpadł w zdumienie, będąc zapytanym o tę potrawę. Makłowicz, który nawet nigdy nie pracował w więziennej kuchni, stwierdził, że bigos i mandarynki nie są rzeczami, które można ze sobą łączyć, ale jednak może się mylić. Mieszkańcy Szkolnej w odpowiedzi wytłumaczyli dla jego skład i sposób przygotowania tej potrawy.

Linki

Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.