Donejt

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Donejt, kiedyś również Donjent – oficjalna waluta Uniwersum, w 2017 roku zastąpiła ona węgiel.

Historia

Przykładowy donejt na lajcie bożym (21 grudnia 2018)

Od niepamiętnych czasów walutą na Szkolnej 17 był węgiel. Jego nominał rósł wraz z jego kalorycznością. We wrześniu 2017 roku miały miejsce pierwsze lajty z udziałem Konona i Majora, robione przez Nati i Pawła na kanale Natinawesolo. Po niespełna dwóch miesiącach zostali oni spierdoleni ze stanowiska. Wkrótce po tym rezydenci Belwederu, z pomocą redaktorów i komputerowców, rozpoczęli nieśmiało robić własne streamy. Zapoczątkowało to w Uniwersum erę tzw. lajtów bożych. Od tego momentu każdy za 3 złote mógł wylać na głowę bohaterów wiadro pomyj i otrzymać za to podziękowanie. Dawało to również widzom możliwość niespotykanej dotąd interakcji ze Szkolną.

Reperkusje

Reforma walutowa spowodowała zmianę modelu ekonomicznego na Szkolnej. Żebranie o paczki i opał zastąpione zostało żebraniem o donejty. Konserwy rybne i zupki chińskie ustąpiły miejsca obiadkom z Zodiaka, przywożonym przez taryfiarza. Major Suchodolski założył działalność gospodarczą, przez co płaci podatki, całe te. Spotęgowane zostało nibembeństwo, chciwość oraz zawiść przewodniczącego. Knurzysko w obliczu potencjalnych zarobków z JuTuby stało się jeszcze bardziej roszczeniowe w stosunku do redaktorów, komputerowców i J00ra. Nakręcało to często spiralę afer i spierdalania ze stanowisk. Z czasem spadła jakość lajtów, na których Nitrodolski jedynie siedzi jak kukła i czeka na wpłaty od frajerów widzów. Czasem zdarza mu się zasnąć z przepracowania.

Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.