King of the Diamond

Z Kononopedia, encyklopedia US17

King of the Diamond
King og the Diamond.jpg
Dane biograficzne
Imię i nazwisko: nieznane
Pseudonim: King of the Diamond, sw-walenty, Św. Walenty, Walnienty, Cekinowy Paź, Stańczyk, Van Gogh Szkolnej, Diament, King Diament, King oftche
Data i miejsce urodzenia: ok. 1975, Wrocław
Lata aktywności: od 2017
Specjalność: komentowanie wydarzeń w uniwersum, kronikarstwo, zrzeszanie społeczności, nawiązywanie do Sławka, psychodeliczne przeróbki, tworzenie awangardowej muzyki
Kanał YouTube: King Of The Diamond

King of the Diamond (styl. jako King Of The Diamond) – kononolog i youtuber prowadzący kanał o tej samej nazwie, zajmujący się komentowaniem i archiwizowaniem dziejów Uniwersum Szkolnej 17.

Życiorys

O jego życiu prywatnym niewiele wiadomo, gdyż King skrzętnie ukrywa swoją tożsamość. Jest mężczyzną urodzonym ok. 1975 roku we Wrocławiu, gdzie mieszka – to miasto często widać na jego filmach. Należy do grupy chuliganów Ave Silesia reprezentującej Śląsk Wrocław, co przyznał nagrywając film wspierający strajk kobiet. Posiada wykształcenie związane z szeroko rozumianą sztuką – kiedyś wykładał muzykę i kulturę. Jest miłośnikiem oldskulowej muzyki rockowej i heavymetalowej (gra w jednej z niszowych kapel), gardzi natomiast szeroko rozumianą muzyką komercyjną: popem, disco-polo i hip-hopem. Jego partnerką życiową jest doktor Mojka Diamentowska, również kononolożka.

Charakterystyka

King jest osobą posiadającą koneksje wśród orbiterów i widzów Uniwersum Szkolnej 17 – dzięki nim może gromadzić i analizować ekskluzywne informacje, które w selektywny sposób, choć na niejasnych zasadach, udostępnia publice. Jego popularność sprawia, że jest kimś w rodzaju ośrodka, wokół którego skupiają się widzowie o różnych poglądach – i jako ten ośrodek ma zdolność do wpływania na nastroje i opinie widzów. King deklaruje, że poza internetem nie przyznaje się do śledzenia Uniwersum. Twierdzi, że nigdy nie był w Białymstoku i nie wchodził w interakcje ze Szkolniakami poprzez telefony, paczki albo korespondencję.

Często krytykuje donejterów, ludzi wysyłających paczki z darami bożymi oraz osoby oczekujące na audiencję (tzw. frajerów spod bramki). Absolutnie odradza swoim widzom przyznawanie się znajomym spoza internetu do tego, że śledzą perypetie Kononowicza, a także potępia wszelkie próby wdrażania „nieświadomych” w Uniwersum. Jest zadeklarowanym wrogiem lateksów, Moczopijcy z Boboli oraz Dziąślaka, który ma problem z wymówieniem jego pseudonimu. Jest także negatywnie nastawiony do osoby Kononowicza. Oprócz Szkolnej King śledzi również perypetie Wronieckiej 9, Dariusza Kwietnia czy Jarka Mergnera, co świadczy o jego swoistej fascynacji nawiedzonymi lub upośledzonymi ludźmi.

Przed Uniwersum

King of the Diamond był jednym z prominentnych orbiterów uniwersum Dariusza Kwietnia, zajmującego się badaniem nazistowskiego projektu Riese. Należał on de facto do grupy antykwietniowej, założonej przez Tomasza Sidora – warszawskiego ufologa z problemami psychicznymi. King podpiął się pod ten konflikt i zaczął nagrywać dla Sidora filmy na Kwietnia z gitarowymi wstawkami. Sidor rządził swoją gildą twardą ręką, a jego paranoja z czasem pogłębiała się. Stalkował on swoich przeciwników, publikował paszkwile na ich temat i oskarżał o pedofilię i inne zboczenia, przez co został skazany prawomocnym wyrokiem. Mężczyzna zbierał też haki na swoich towarzyszy i kazał im się wylegitymować. Gdy ci odmówili, zaczął ich nękać i nazywać szpiegami Kwietnia, przez co King of the Diamond odszedł z uniwersum Riese i zatarł wszelkie ślady swojej działalności. Istnieją poszlaki, że w tym okresie Cekinowy Paź skonfliktował się z Barnejem, który również udzielał się w temacie nazistowskiego projektu.

Rola w Uniwersum

Zamknij mordę, King oftche, dlatego, że wiesz… Szczekasz jak pies, jak głodny był i więcej nic.
Krzysztof Kononowicz na temat King of the Diamond

Jego pseudonim to zlepek nazw figury karcianej i ksywki heavymetalowego wokalisty Kima Bendixa Petersena – Kinga Diamonda (lub też jego kapeli o tej samej nazwie). Twierdzi, że interesuje się on losami Uniwersum Szkolnej 17 od samego początku, czyli od pojawienia się na polskiej scenie politycznej objawienia w postaci Krzysztofa Kononowicza, choć niektórzy wykopowicze uważają, że losy Nibembena zaczął śledzić ok. 2015 roku, po upadku uniwersum Dariusza Kwietnia i wyczerpaniu tematu Tomasza Sidora.

Aktywność na Wykopie

Pierwszych udokumentowanych prób udzielania się w społeczności śledzącej Kononowicza dokonywał za pośrednictwem tagu #kononowicz na portalu wykop.pl pod nickiem sw-walenty (obecnie konto jest usunięte). Do dzisiaj z tamtych czasów pozostał mu arcywróg, kononolog matador74, oraz kilka kontaktów, m.in. Docent_nauk i (rzekomo) boboli90210. Pod koniec 2019 roku ponownie założył konto jako DiamondKing w celu dołączenia do frakcji krytykującej działalność Sławka. Robił to wraz z użytkownikiem mx-walnienty, którego nick w jasny sposób parodiował stary nick Diamenta, przez co był odbierany przez społeczność Wykopu (w tym też i Centaura) za prawdziwego Kinga. Konto DiamondKing zostało usunięte po kilku miesiącach. Obecnie odcina się od jakiejkolwiek aktywności na wypoku i dosadnie wyraża się o jego użytkownikach, mimo iż regularnie śledzi tag Kononowicz i uzyskuje z niego informacje do swych filmów.

Działalność na YouTube

Jego pierwszym kanałem na YouTube był King of Diamond, który został spierdolony ze stanowiska przez użytkownika wykop.pl matador74 – jego arcywroga. Kolejny kanał pod nazwą King Of The Diamond założył w lutym 2017 roku. Swoje produkcje od początku utrzymywał w psychodelicznej tonacji. Początkowo archiwizował, tworzył krótkie etiudy, kompilacje, rankingi i zamieszczał na kanale białe kruki z dziejów Uniwersum. W swoim intro umieszcza często roznegliżowane tancerki, z własnym skomponowanym dżinglem w tle. W styczniu 2019 roku zaczął zamieszczać miesięczne podsumowania wydarzeń w Uniwersum.

13 listopada 2020 zainicjował na JuTubie format pod nazwą Fekalny Nieregularnik, a w nim Forum Kałorum (stylizowane przez samego Kinga jako Forvm Kałorvm), co przyniosło mu popularność w mainstreamowym nurcie widzów Uniwersum. Prezentuje w nim perypetie bohaterów Szkolnej, pokazując ich z perspektywy fenomenu socjologicznego, a także odpowiada widzom na pytania, które ci pozostawiają w komentarzach. Diament jest autorem wielu pseudonimów dla członków Uniwersum, które produkuje hurtowo, jak m.in. Fekalne Yeti, Spontaniczny Defekator, Kosnostumostów, Centrala z Bielska, Rudy, Koński Odwłok, Wojerysta, Mistrz Ping-Ponga czy Tołdi 207. W 2020 roku został przez Jana Łosia nominowany do popularnej akcji Hot16Challenge2. Filmy kończy zazwyczaj słowami: Oglądamy dalej oraz Pozdrawiam i polecam, Piotr Fronczewski.

Kariera muzyczna

Według spekulacji niektórych widzów Uniwersum, grający w jednej z niszowych blackmetalowych kapel King – koneser ciężkich brzmień – jest również odpowiedzialny za stworzenie projektu Knurzum. Cekinowy Paź parokrotnie wspominał o swojej karierze muzycznej, a video do niektórych kawałków youtubowego kanału Murowany Księżyc nagrywane było na Dolnym Śląsku. Wspominał również, że posiada drugi, niezależny kanał na YT. Sam King twierdzi, że nie ma z tym projektem nic wspólnego.

Kontrowersje

Komentarz Kinga pod jednym ze swoich filmów

King of the Diamond należy do czołowych kononologów, którzy archiwizują dzieje Uniwersum Szkolnej. Według części społeczności jego materiały straciły z czasem na wartości. Powodem tego było zbytnie skupianie się na własnej osobie, popadanie w narcyzm i zabawa w samozwańczą wyrocznię. King unika dyskusji z widzami, uznając swoje informacje za dogmaty. Nie omieszkuje podkreślić każdej wzmianki o sobie, która pada z ust członków Uniwersum. Po publikacji jednego z filmów o Leonardzie Kononowicz kazał widzom nie obrażać seniorki, samemu później nabijając się z tego, że rzekomo leży ona na strychu. Widzowie oskarżają go również o nadużywanie olkoholu.

Nietrafione prognozy

Cekinowy Paź często bawi się w przewidywanie losów bohaterów Uniwersum i podawanie niesprawdzonych, rzekomo zakulisowych informacji. Miało to miejsce m.in. w przypadku rzekomego udaru Kononowicza i umieszczeniu go w DPS-ie, czy też wielokrotnie zapowiadanych trzęsień ziemi po akcjach służb. Powielał plotkę, że Struś w wyniku akcji Stop Donejt przestał zarabiać na lajtach, przez co nasilała się u niego agresja względem Knura. Fałszywą informacją okazał się rzekomy fakt, że Mariusz Chodor ma zdiagnozowaną chorobę psychiczną i że chwalił się orzeczeniem o ubezwłasnowolnieniu na Facebooku. Sam Mariusz odgrażał się, że pociągnie go za to do odpowiedzialności karno-sądowej z art. 212 lub 216 KK. King oftche gorliwie podawał informacje, że Sradek został moderatorem na Wykopie oraz że Dziąślak podczas lajta sylwestrowego ze szmatławcami zażywał twarde narkotyki, mimo że była to niepotwierdzona, wysnuta w komentarzach teoria.

Tendencyjna ankieta i post na temat Pawła z Warszawy (usunięte)

Za największą pomyłkę Kinga Diamonda uznaje się tezę o tym, że „stara gwardia” w postaci Ekogłąba, Adama Czeczetkowicza, Niemca, a także Perskiej Księżniczki jest nastawiona antygumofilsko i że powrót do US17 dwóch pierwszych może dać widzom namiastkę starej, dobrej Szkolnej. Po ponownym pojawieniu się Krosty na Szkolnej Cekinowy Paź twierdził, że jest on staroszkolnym redaktorem, wprowadzi nowy i ciekawy format, ma dystans i jest ironiczny. Był pewny, że lateksy nigdy go nie przejmą, po czym stwierdził, że niczego takiego nie mówił.

Wyniosłość w stosunku do widzów

Większość odpowiedzi Kinga na pytania widzów w Fekalnych Nieregularnikach jest tylko jego własnymi wnioskami i teoriami, niebędącymi popartymi żadnymi dowodami. Podpiera się on również wiedzą pozyskaną z Kononopedii i Wykop.pl. Mimo to wypowiada się on z perspektywy wyroczni i nie toleruje żadnej krytyki względem swojej twórczości. Kingowi zarzuca się także wyniosłość w dyskusji z fanami Uniwersum. Często obraża osoby pochodzące z innych rejonów Polski bądź kibicujące innym klubom niż Śląsk Wrocław. Na jego niekorzyść przemawiają też pijackie naloty na discord Kononopedii oraz tag Kononowicz (choć Kingowi często przypisuje się wysrywy wypisywane na Wykopie przez jego sobowtóra – mx-walnientego). 1 lutego 2019 roku nagrał podsumowanie miesięczne, na którym ewidentnie komentował pod wpływem piwawinawódki. Latem 2022 roku stwierdził, że to on jest członkiem pierwszej w historii frakcji antylateksowej w US17, o której nikt nie słyszał.

Krytyka względem Mojki

Krytykowana jest również jego partnerka, Mojka Diamentowska, której zarzuca się powierzchowną znajomość Uniwersum i przytakiwanie Kingowi, bez wkładu własnego do materiału. Sam Diament potępia wszelkie próby wdrażania „nieświadomych” w US17, co nie przeszkodziło mu wkręcić w perypetie kryptyd swojej kobiety. Mojce i Kingowi zarzucano również bezbectwo, jak to miało miejsce w przypadku analizy ataku miodem ludzkim na Asterkę.

Kontrowersyjne plebiscyty

Kontrowersje wzbudzają jego podsumowania i plebiscyty z uwagi na zawarte w nich nominacje. Za przykład uchodzi przyznanie nagrody najlepszego trolla Olgierdano, który w istocie nigdy nikogo nie trollował, ani nie miał takiego zamiaru, jak również przyznanie Diamentowego Łosia Paulince i Abdulkowi, którzy byli niewiele znaczącym, nieśmiesznym i jednorazowym żartem z Majora. W podsumowaniu 2021 roku Cekinowy Paź sam stwierdził, że wszystkie te dziwadła, nie były ani zabawne, ani potrzebne, ani sensowne.

King of the Diamond mieszający Barneja z błotem (post usunięto)

Obsesja na punkcie Barneja

King przejawia skrajną niechęć w stosunku do Sradka, Rafała Kosno oraz Pawła z Warszawy. O ile uczucie obrzydzenia względem dwóch pierwszych jest w pełni zrozumiałe, to jego wrogość w stosunku do Barneja stwarza pozór niezdrowej obsesji. Wszystko to wzięło się jeszcze z czasów, gdy obaj udzielali się w uniwersum Riese, będąc po przeciwnych stronach barykady - wiadome jest, że obydwaj na siebie nawzajem mają kwity, do których żaden inny widz dostępu nie ma, więc istnieje możliwość że King wie o Barneju rzeczy, które mogłyby uzasadniać jego skrajną nienawiść do niego. W wielu swoich wypowiedziach i komentarzach Van Gogh Szkolnej bez potrzeby nawiązuje do Chłopecka, dyskredytując go i jadąc po nim jak po szmacie. Postuje na swojej społeczności tendencyjne wpisy i ankiety, które mają za zadanie ośmieszyć jego oponenta. Niektóre z nich usuwa niedługo po publikacji.

Konflikt z Wykopem

Cekinowy Paź od początku istnienia nowożytnego Uniwersum chętnie udzielał się na tagu Kononowicz na portalu Wykop.pl. Początkowo uchodził za dobrze zorientowanego użytkownika i cieszył się dobrą opinią. Z czasem pojawiła się krytyka w stosunku do jego osoby, polegająca na tym, że podaje on zbyt śmiałe tezy i niepotwierdzone informacje. Wraz z początkiem 2020 roku oficjalnie zakończył swoją działalność na wypoku, będąc skonfliktowanym z częścią tagowiczów. Obecnie odcina się od portalu, głosząc tezę, że jego użytkowników należy „jebać prądem”.

Formaty na kanale King of the Diamond

Fekalny Nieregularnik

Format pojawiający się w różnych odstępach czasu – zdarza się, że King publikuje ich dużo, ale bywa, że na kolejny Nieregularnik trzeba czekać kilka tygodni. Składa się z dwóch segmentów: Forum Kałorum, czyli części, w której King odpowiada na pytania zadane pod poprzednim Nieregularnikiem, oraz właściwej części materiału, w której pokrótce porusza on i dokumentuje głównie sprawy bieżące Uniwersum. W 48. oraz 54. odcinku Fekalnego Nieregularnika autor polecił naszą Kononopedię.

Kononowicz - Podsumowanie miesiąca

Filmy z tej serii pojawiają się pod koniec każdego miesiąca. King porusza tam najważniejsze i najciekawsze wątki, które wydarzyły się w minionym miesiącu. Okrasza to osobistymi przemyśleniami na temat obecnego stanu Szkolnej. We wrześniu 2021 roku Diament spóźnił się 5 dni z sierpniowym podsumowaniem – wrzucił je dopiero 5 września o 23:50. Jak później tłumaczył, był to skutek przejściowego wypalenia i innych spraw na głowie. Podobna sytuacja miała miejsce w maju 2022 – podsumowanie kwietnia King wrzucił 5 maja przed południem. Najpóźniej podsumowanie miesiąca King oftche wrzucił w lipcu 2022 (podsumowanie czerwca 2022 miało miejsce dopiero 6 lipca 2022).

Kwartalnik Uniwersum Szkolnej 17

ℹ️ Osobny artykuł: Kwartalnik Uniwersum Szkolnej 17

Kononowicz - Wielkie Podsumowanie Roku

Ukazuje się w ostatnich dniach danego roku kalendarzowego. Razem ze swoją partnerką Mojką Diamentowską rozdają nagrody dla poszczególnych postaci i zdarzeń w Uniwersum. Te pozytywne mogą liczyć na nobilitującą nagrodę Diamentowego Łosia, natomiast negatywne na bardzo hańbiącą Złotą Odleżynę. Poniżej znajduje się tabela wszystkich rozdanych nagród i antynagród.

Rok 2019 (data premiery 26.12.2019)
Nagroda Kategoria Laureat
Złota Odleżyna Najgorszy redaktor Pato
Diamentowy Łoś Największy wygrany Fiodor
Diamentowy Łoś Najważniejsza postać kobieca Monika z Krakowa
Diamentowy Łoś Najlepszy troll Mecenas z Piaseczna
Rok 2020 (data premiery 31.12.2020)
Nagroda Kategoria Laureat
Złota Odleżyna Żenada roku Struś bez gaci w lesie
Złota Odleżyna Przegrany roku Wojciech "Major" Suchodolski
Złota Odleżyna Najgorszy redaktor Jacek od psa Arona
Złota Odleżyna Fekalny sweter roku Sweter jubileuszowy
Diamentowy Łoś Najważniejsze wydarzenie roku Śmierć Jana Łosia
Diamentowy Łoś Największy wygrany Krzysztof Kononowicz
Diamentowy Łoś Najlepszy redaktor US17
Diamentowy Łoś Najważniejsza postać kobieca Pani Pielęgniarka
Diamentowy Łoś Najlepszy troll Krzysztof Runkot
Rok 2021 (data premiery 31.12.2021)
Nagroda Kategoria Laureat
Złota Odleżyna Żenada roku Wycieczka z Barnejem
Złota Odleżyna Największy przegrany Rafał Kosno
Złota Odleżyna Najgorszy redaktor Rafał Kosno
Złota Odleżyna Dzban roku ?
Diamentowy Łoś Najważniejsze wydarzenie roku zabranie prawa jazdy Knurowi
Diamentowy Łoś Największy wygrany sąd
Diamentowy Łoś Najlepszy redaktor Radek ze Szrotu
Diamentowy Łoś Najważniejsza postać kobieca Pani Pielęgniarka
Diamentowy Łoś Najlepszy troll Pato TV
Diamentowy Łoś Najlepszy nitrosafarysta Major

Rok 2022 (data premiery: 31.12.2022)

Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.