Lajt

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Typowa stopklatka z lajta

Lajt, także lajw, live, frajt – interaktywna transmisja na żywo będąca źródłem zarobku Kononowicza i J00ra, często zakrapiana olkoholem.

Dzięki donejtom, czyli dobrowolnym wpłatom, widzowie mogą wchodzić w interakcję z prowadzącą lajt osobą. Swoje lajty prowadzą takie postacie jak: Major Suchodolski, Paweł z Warszawy, Piotr z Warszawy oraz Olgierdano.

Format

Pierwotnie (w 2017)

Widzowie wysyłają donejty z wiadomościami głosowymi lub bez o określonej treści co pozwala wchodzić w żywą interakcje widzom z dwoma kryptydami ze Szkolnej. Często są to wiadomości je obrażające i powoduje to ich żywą reakcję na donejty i częste dymy. Było to za czasów Natalii i Pawła z Lublina. Lajty pojawiały się na ich kanale natinawesolo. Było to we wrześniu-październiku 2017.

Później (od 2018 do 2021)

Kadr z pierwszego lajta w nowożytnej historii Uniwersum (11 września 2017)

Uprzedni format lajtów prowadzonych przez samego Szczudlaka, w którym występował jeden stały schemat, który wyglądał następująco:

 • widz wysyła obraźliwy donejt
 • Struś dziękuje za pieniądze
 • sporadyczne dymy
 • mumia przechodzi w stan wegetatywny, czekając na kolejny napływ gotówki

I tak w kółko przez kilka godzin, aż do znudzenia prowadzących, wyłączenia prądu, lub odłączenia sygnału przez centralę. Pierwszy taki stream na kanale Majora został poprowadzony 2 lutego 2018 roku. Takie lajty były prowadzone do połowy 2021 roku.

Jeszcze później (od 2021 do 2022)

Od kiedy pojawiły się Arony i inne Ekowynalazki – lajty przybrały jeszcze gorszą, sztuczną formę alko patostreamów takich jak na lajtach Magicala i innych jutubowych meneli:

 • wpadają donejty
 • wpada pijaczyna, ewentulanie również Chińczyko-Japończyk
 • zaczyna się chlanie z Majorem
 • zaczyna się wydzieranie pizdy na Krzysztofa, rozjuszonego obraźliwymi donejtami
 • lajt się kończy, często towarzyszą temu kłótnie i szarpaniny

W międzyczasie bielski podnóżek próbuję odnosić się do donejtów i dziękować lateksowym widzom za wpłaty na konto jego pana. Prowadzone przez J00ra streamy zaczęły coraz bardziej denerwować Mlecznego Golema, który zmuszony był wysłuchiwać jechania po nim i jego rodzinie. Knur zarządził opłatę w wysokości ok. 150-200 zł za lajta w Belwederze i wymusił na swoim konkubencie zakładanie słuchawek, co Major uczynił po raz pierwszy 1 marca 2022. Spowodowało to wyhamowanie wszelkich dymów i, że na lajtach nic ciekawego się nie działo.

Obecnie (od 2022)

Od czasu wyjazdu Majora do Niemiec 7 marca 2022 lajty odbywają się na kanale Speluna TV lub Wojtek z Bombasu z Niemiec z udziałem Majora i ekipy meneli, na których J00r sprzedaje/przyjmuje plaskacze lub przewraca się pijany w sztok, obija się o meble i się rani, gada przez sen, sra, szcza i rzyga i z belwederu z wyłącznym udziałem Kononowicza na kanale Federacja Zielonych prowadzonym przez Rafała Kosno. Kilka lajtów poprowadził w marcu także Adam Organista. Lajty z belwederu nie różnią się obecnie tak naprawdę niczym od zwykłych filmów poza tym, że są nagrywane na żywo. Mają wyłączone donejty i wiadomości głosowe. Mają jedynie włączony czat na żywo i komentarze po zakończeniu transmisji.

Wyróżnione lajty

 • Pierwszy lajt - pierwszy w historii lajt z Belwederu. Został poprowadzony przez Mariusza Chodora w grudniu 2010 roku z okazji akcji Karp dla Krzyśka, chociaż jako pierwszy przez społeczność często błędnie uznawany jest ten z 11 września 2017 roku, który zapoczątkował erę lajtów, poprowadzony przez Pawła i Natalię z Lublina.
 • Złoty Lajt Fiodorczuka - lajt w reżyserii redaktora Fiodora, uważany przez widzów za jeden z najlepszych w historii US.
 • lajty spoza Belwederu - lajty stacjonarne odbywające się poza ulicą Szkolna 17, na przykład liczne lajty hotelowe.
 • lajty mobilne - na przykład najazd Szkolnej na Boboli, lajt z Choroszczy.
 • Sylwestrowy lajt z Rossami - Livestream prowadzony wyjątkowo spoza Belwederu, w towarzystwie Natalki i Asi z Roksy, żenujący lajt będący odzwieciedleniem lateksowej twórczości.
 • Lajt z małolatami - Lajt, który spowodował wybuch afery małolatowej. Na owym lajwie białostockie kryptydy gościły dwie szesnastolatki w Belwederze.
 • Stream Żenady - Stream odpalony przez Budyniów, uznawany za jeden z najgorszych i najbardziej żenujących w historii.
 • Najkrótszy lajt - lajt z 3 kwietnia 2022 roku. Skacowany Major odpalił lajta, który został błyskawicznie wyłączony. Trwał on 4 sekundy. W siedzibie Speluny Major przeprowadził kilka krótkich lajtów na kacu.
 • Najdłuższy lajt - Jedenastogodzinny, rekordowy pod względem długości lajt. Odbył się w 2019 roku.
 • Lajty Łosia - Spinoff klasycznych lajtów belwederskich, tym razem główną rolę pełnił Janek, który za pomocą swojej wiernej trąbki powietrznej doprowadzał resztę mieszkańców resortu na ulicy Rzemieślniczej do szału.

Kanały, na których obecnie ukazują się lajty

Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.