Olgierdano

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Olgierdano
Olgierdano 2.jpg
Dane biograficzne
Imię i nazwisko: Łukasz Wójcik
Pseudonim: Olgierdano, Olgierd, Olo, Oregano, Orengano, Trivago, Ojcowska Ręka, zakapior z Iławy, Iławski git, Iławski Mściciel, Piłkarz, Pizdooki bandyta, Senior Rodu, Panda, Futbolowy Warmianin, ObsraneTYv
Data i miejsce urodzenia: 4 grudnia 1989
Białystok
Lata aktywności: od 2021
Specjalność: jechanie po menelu, wyjaśnianie mendy z gór, studia przedmoczowe, antylateksizm, walka zbrojna z lateksami, piłkarstwo, tracenie kanałów na youtubie
Kanał YouTube: Olgierdano TV

Olgierdano, właśc. Łukasz Wójcik (ur. 4 grudnia 1989 w Białymstoku) – białostocki youtuber i orbiter Uniwersum Szkolnej 17, arcywróg Mexicano, Rafała Kosno i Sradka, inicjator wybuchu wojny antylateksowej.

Jego pseudonim wziął się od imienia zmarłego ojca MexicanoOlgierda. Jest on największym wrogiem lateksów: Jareczka, Ekoparówy i Sradka. Swoją twórczość opiera na punktowaniu i wyjaśnianiu wyżej wymienionych kreatur. Na swoim koncie ma kilka lajtów charytatywnych, z których najpopularniejszym jest ten z Pampalinim, na którym zebrali ponad 17 200 zł. Pieniądze przeznaczono na dom dziecka w Suwałkach. Jest miłośnikiem piłki nożnej i muzyki rockowej.

Życiorys

Olgierd w trykocie Warmii Grajewo

O jego życiu prywatnym do pewnego czasu było wiadomo bardzo mało, ponieważ jedynym źródłem informacji były jego własne opowieści. W sierpniu 2021 roku Bobolaki z Wykopu odkryły jego twarz i dane osobowe. Nazywa się Łukasz Wójcik, urodzony 4 grudnia 1989 w Białymstoku jako syn Marka i Alicji z d. Niewińska. Ma 183 cm wzrostu. Ukończył IX Liceum Ogólnokształcące, uczęszczając do klasy sportowej. W młodości był piłkarzem – występował na szczeblu amatorskim. Jego rodzice rozeszli się, gdy Olgierdano był dzieckiem.

Jego matka pracuje w Anglii w Blackburn bądź w jego okolicach. Łukasz przez pewien czas mieszkał z nią za granicą, jednak po tym, gdy podczas urlopu w ojczyźnie poznał dziewczynę, powrócił do kraju. 4 listopada 2022 został po raz pierwszy ojcem, kiedy to urodziła się jego córka.

Kariera piłkarska

Wójcik jest wychowankiem Jagiellonii Białystok, grającym w linii ataku. Jego trenerem w klubie był Mirosław Dymek. W 2006 roku z juniorami młodszymi Jagiellonii wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski. We wrześniu 2006 roku został powołany na konsultacje reprezentacji Polski U-17. Po skończeniu wieku juniora, jesienią 2008 roku wypożyczono do Znicza Suraż, dla którego zdobył 15 bramek. Po zakończonej rundzie odszedł do Supraślanki Supraśl.

Po wycofaniu się Supraślanki z rozgrywek, latem 2009 roku przeniósł się do Olimpii Zambrów, po czym po rozegraniu jednej rundy trafił do Hetmana Tykocin. Latem 2010 roku Wójcik został zawodnikiem Warmii Grajewo, z którą rywalizował na IV poziomie rozgrywkowym (III liga) - najwyższym szczeblu rozgrywek w swojej karierze. Po sezonie 2011/12 zakończył grę w piłkę z powodu kontuzji nogi.

Rola w Uniwersum

Jarosław „Mexicano” Andrzejewski – sommelier moczu, malwersant i chytry lisi pysk, początkowo główny kontent filmów OlgierdanoTV

Kontent Olgierdano początkowo opierał się głównie na komentowaniu „twórczości” menela z Boboli i jego zachowań. Piętnował on i wyśmiewał jego chciwość i pazerność. Określał go często jako „chytry lisi pysk”, „czterozębny, zaszczany menel” lub też „emerytowany kombajn do kiepów”. Stał się wskutek tego arcywrogiem Matkobijano. Za najbardziej udany najazd na Szczocha można uznać odkrycie i nagłośnienie sprawy nieprzelania przez Jareczka pieniędzy przeznaczonych na dom dziecka oraz opublikowanie tzw. taśm Martuni, czyli wyznań jego najwierniejszej donejterki. W wyniku jego działań w kwietniu 2022 roku 207-ka pod naporem skarbówki i hejterów zniknął na 3 miesiące z YouTube.

Olgierdano poza niszczeniem Bobolaka komentował również wybryki innych lateksów - Sradka, Rafała Kosno, Jacka od psa Arona, Pato oraz Pawła z Warszawy. Doprowadziło to do wybuchu wyniszczającej wojny antylateksowej, obfitującej w rekoczyny i obrzucanie się miodem ludzkim na YouTube i Wykop.pl. Dzięki niej patologią na Szkolnej zainteresowali się dziennikarze, m.in. Jakub Szczęsny z Antywebu i Bogumił Storch z Gazety Krakowskiej, którzy opublikowali swoje artykuły o niedoli kryptyd. Konflikt między orbiterami US17 stał się ponadto najciekawszym contentem w nudnym i ocenzurowanym gumofilskim Uniwersum.

Parodie muzyczne

Olgierdano publikuje utwory muzyczne lub parodie znanych piosenek, oczywiście zmienione w taki sposób, aby wyśmiewać Tołdiego 207 i Ekoparówę. Wykonuje je bliżej nieznana wokalistka (ochrzczona jako Ola), teksty pisze sam Olgierd, który jest miłośnikiem polskiej muzyki rockowej.

Przewrót na Szkolnej

ℹ️ Osobny artykuł: Przewrót na Szkolnej

5 września 2021 Olo dzięki Pawłowi z Knyszyna po raz pierwszy pojawił się na Szkolnej i spotkał z Majorem i Kononem. Na materiale Coś miałaś ale już tego nie masz wszyscy zgromadzeni pojechali po psycholu z Bielska i Aronie. Założono kanał Krzysztof Warmianin, na którym Knur miał od tej pory nagrywać filmy. Małżonkowie zapowiedzieli też, że ich współpraca ze Sradkiem dobiegła końca, gdyż mają już dosyć okradania, poniżania i inwigilacji. Spowodowało to wybuch przewrotu na Szkolnej, który jednak został szybko i skutecznie zdławiony przez gumofilców.

Olgierdano na boisku (po prawej stronie)

Odejście i powrót

Po solidnym namieszaniu w Uniwersum Szkolnej 17, 10 września 2021 Olgierd oznajmił odejście z JuTuby. 18 września niespodziewanie wrzucił kolejny filmik wyjaśniający jakże zacnego deko-youtubera. Poinformował przy tym, że jest to jednorazowa akcja, jednak niedługo później stwierdził że Moczopijano (dla przypomnienia: deko-gangster) zgłosił go za stalking na policję, co miało być usprawiedliwieniem pełnoetatowego powrotu. Łukasz jednak nie zdecydował się na niezwłoczne uwiarygodnienie tej wersji dowodami – uczynił to dopiero po trzech miesiącach.

Konflikt z Pampalinim

Olgierd wiosną 2021 roku nawiązał współpracę z Pampalinim, z którym przeprowadził dwa lajty charytatywne. Po niedługim czasie stosunki między nimi popsuły się. Pampaliniemu nie podobało się, że Olgierd zarabia na swoich streamach, przez co skumał się na wykopie z frakcją bobolską. Według Łukasza pomógł im on w ustaleniu jego prawdziwej tożsamości. Gdy Olo chciał od niego dane jednego z użytkowników wykopu Opałki, z którym miał na pieńku, Pampalini odmówił i ostrzegł o tym Opałkę.

Olgierd na swoich streamach oznajmił, że Pampalini to mitoman, który twierdził, że ma pół miliona złotych w Bitcoinach, wpłacił 10 tys. na chorego Nikosia i że kupi Forda Mustanga za 120 tys., a w rzeczywistości pożyczał 100 zł na paliwo i nie oddał 420 zł Pawłowi z Knyszyna. Z czasem Olgierdano pogodził się z Pampalinim.

Konflikt z Ekoparówą

Rozbita tylna lampa w ekodieslu – główna poszkodowana wojenki Olgierdano z Ekoparówą

W sierpniu 2021 roku rozpoczęła się wojenka Ola z Rafałem Kosno, który zaczął stawać w obronie Azerbejdżano. Zielony nazwał Łukasza pedofilem, za co musiał go potem przeprosić. W trakcie przewrotu na Szkolnej konflikt eskalował, gdy Krosta starał się za wszelką cenę zdławić pucz. Obaj panowie zaczęli obrzucać się fekaliami w internecie i przez telefon. Psychiczny Rafałek wyzywał go od zaszczanych meneli, nierobów i (a jakże) pedofili. Iławski zakapior odpalał się coraz bardziej i tracił nad sobą kontrolę, przez co wyrachowany Zielony za każdym razem usadzał go siłą spokoju, co Olo zresztą sam przyznał na swojej społeczności na YT. 11 października 2021 osobnik przypominający Łukasza zbił kopniakiem lampę w ekodieslu. Skwara wycenił szkody na 700 zł, po czym naprawił reflektor za pomocą kleju.

Mandat, jaki otrzymał Olo po szarpaninie z Kosno

Między 26 a 31 października na kanale OlgierdanoTV pojawiło się 5 filmów wyjaśniających całą działalność Krosty, polegającą na wyłudzaniu dotacji i żerowaniu na publicznych pieniądzach. 10 listopada ukazało się nagranie pod tytułem Koniec żartów, na którym Olgierd przystępuje do frontalnego ataku, który tak często zapowiadał i co do którego część widzów straciła nadzieję, że kiedykolwiek nastąpi. W Urzędzie Miejskim złożył on wniosek o kontrolę pseudofundacji Rafałka, a także podkablował do ZUS-u jego fikcyjną firmę, mieszczącą się w starej, rozpadającej się stodole we wsi Gnieciuki. O działalności Kosno poinformował też reporterkę TVP3 Białystok oraz europosła Tomasza Frankowskiego.

23 listopada 2021 piłkarz odpowiedział na kolejną prowokację Rafała - wpis na społeczności JuTuby, pomawiający Olgierda o tchórzostwo i łatwą możliwość "znokautowania". Wyśledził Zielonego na parkingu przy Wierzbowa Park, kiedy ten siedział w samochodzie, otworzył mu drzwi od auta i zaczął prowokować go do rękoczynów. Wystraszony Rafał zatrzasnął drzwi i pokazał mu telefon z wykręconym numerem alarmowym. Ostatecznie potyczka zakończyła się dobrowolnym rozejściem obydwu osób – całe zajście trwało nieco ponad minutę.

4 lutego 2022 doszło do kolejnej konfrontacji na linii Iława-Rumiankowa. Były piłkarz tego dnia towarzyszył Pawłowi z Knyszyna podczas jego wizyty w Belwederze. Gdy Knyszon prowadził lajta z kryptydami, Olo czekał na niego w aucie. Na miejscu pojawił się też Kosno – prezes honorowy frajerów spod bramki – którego ściągnął tam Sradek. Między oboma absztyfikantami wywiązała się gwałtowna szarpanina o względy fekalnego mitomana, która zakończyła się konsultacją VAR przez policję, po której otrzymali oni po żółtej kartce, czyli mandacie karnym w wysokości 200 zł.

Konflikt ze Sławkiem i lateksami

ℹ️ Osobny artykuł: Wojna antylateksowa

Kontrowersje

Olgierdano jest postacią, która jest na ogół odbierana przez widzów Szkolnej pozytywnie. Jego działalność wzbudza jednak kontrowersje wśród niektórych użytkowników portalu wykop.pl. Pojawiały się zarzuty, że Olo wybijał się na łatwym przeciwniku pokroju menela z Boboli, składał szumne zapowiedzi zniszczenia górskiej kurwy (bez pokrycia), powrócił na YouTube mimo deklaracji o odejściu i obruszał się, że ktoś wyszukuje informacji o nim i jego rodzinie, tak jak on robił to w przypadku Jareczka i Ekogrochówy. Za porażkę Ola trzeba uznać nieudany pucz na Szkolnej, który okazał się nieprzemyślany i został łatwo zdławiony przez lateksów. Wiele kontrowersji budzi też fakt, że impulsywny Olo rzadko myśli o tym, co publikuje na swojej karcie społeczności, co potem po wytrzeźwieniu po przemyśleniu skutkuje usuwaniem postów.

Ankieta na wykop.pl dot. działalności Olgierdano w Uniwersum Szkolnej 17 (15 lipca 2022, godz. 18:55; wyniki z 16 lipca 2022, godz. 18:55)

Bytność Olgierda w Uniwersum Szkolnej 17 zaowocowała powstaniem na wykopie frakcji tzw. Bobolaków – kilkuosobowej grupki złożonej z wszelkiej maści atencjuszy, nolife'ów, multikonciarzy i beneficjentów brytyjskiego systemu socjalnego. Ich działalność polega na jechaniu po Łukaszu jak po mopru, torpedowaniu jego lajtów charytatywnych i obronie gumofilców. Przez pewien czas, jesienią 2021 roku, ich wojenka ze zwolennikami Olgierdano zawłaszczyła niemal całkowicie tag Kononowicz na Wykopie, zaśmiecając go dennymi postami.

Olgierdano krótko po przewrocie deklarował zakończenie działalności w Uniwersum – by powrócić do niego po ośmiu dniach. Łukasz twierdzi, że zmienił zdanie z powodu donosu, jaki Mexicano i Rudy złożyli na byłego piłkarza na trójce. Wezwanie na komisariat ujawnił dopiero po 3 miesiącach, przez co niektórzy widzowie uważali, że Olgierdano specjalnie zorganizował w międzyczasie zbiórkę pieniędzy na cele charytatywne, by wybielić swój wizerunek i odsunąć na dalszy plan temat swego powrotu. Podobne zarzuty o odwracanie uwagi od problematycznych kwestii i granie na poprawienie własnej reputacji pojawiały się również w przypadku innych lajtów charytatywnych.

11 listopada 2021 na swoim lajcie Olgierdano stwierdził, że założyciel Kononopedii jest „nieogarnięty”, gdyż umieszcza na niej informacje na temat jego życia prywatnego (w istocie zawodowego) oraz działalności w Uniwersum, oraz że informacje te są pozyskiwane w wyniku stalkingu. Dwa dni później wyjaśnił to nieporozumienie na swoim kolejnym streamie.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych afer wśród widzów Olgierda jest afera gazetowa. W połowie grudnia 2021 Senior Rodu zapowiedział artykuł w Gazecie Krakowskiej, który miał pojawić się w połowie stycznia 2022 i opisywać działalność Centaura. Olgierdano zabrał głos odnośnie artykułu dopiero 6 kwietnia 2022 w filmie na swoim drugim kanale, gdzie oskarżył dziennikarza Bogumiła Storcha o brak profesjonalizmu i olanie sprawy. Artykuł ukazał się ostatecznie 2 czerwca 2022, jednak nie wzbudził większego rozgłosu.

Kalendarium

 • 14 stycznia 2021 – powstaje kanał OlgierdanoTV, na którym Łukasz wciela się w rolę Olgierda Andrzejewskiego
 • 20 stycznia 2021 – pierwszy film pt. Vampirano
 • 21 marca 2021 – zostaje wrzucony najpopularniejszy film na kanale - Bestia z Boboli wśród ludzi
 • 21 maja 2021 – piłkarz ujawnia, że Mexicano przywłaszczył donejt przeznaczony na dom dziecka
 • 22 maja 2021 – Szczoch po raz pierwszy wspomina o Olgierdano
 • 25 czerwca 2021 – Olo wypowiada wojnę Sławkowi i publikuje Górskie opowieści i Górski zwyrol
 • 8 lipca 2021 – powstaje pierwsza muzyczna przeróbka pod nazwą Bobolski dom (Akcent-cover)
 • 28 lipca 2021 – Łukasz oficjalnie rozpoczyna wojnę z Ekoparówą i wrzuca pierwszy film o nim
 • 9 sierpnia 2021 – Ekogroszek przeprasza Olgierda za oskarżenie go o pedofilię
 • 5 września 2021 – Wójcik razem z Pawłem z Knyszyna wzniecają Przewrót na Szkolnej (link)
 • 6 września 2021 – Olgierd spożywa zacny obiad ze Szkolniakami
 • 7 września 2021 – utworzenie kanału Krzysztof Warmianin, Knur jedzie po lateksach jak po szmatach, skupiając się na Kośniaku
 • 8 września 2021 – Iławski Git ogłasza „koniec naszej przygody” na karcie społeczność i zapowiada koniec materiałów
 • 10 września 2021 – Łukasz wrzuca pożegnalny filmik, wieczorem odpala pożegnalnego lajta
 • 12 września 2021 – umowny koniec Przewrotu na Szkolnej
 • 18 września 2021 – Olo wraca po zaledwie ośmiodniowej przerwie, twierdząc, że jest to jedynie jednorazowa reakcja
 • 23 września 2021 – Olgierd ogłasza, że Szczoch i Sradek złożyli na niego skargę na policji i oficjalnie wraca na JuTubę
 • 29 września 2021 – Olo oznajmia, że pisma zostały umorzone
 • 11 października 2021 – osobnik przypominający Łukasza zbija kopniakiem lampę w ekodieslu (link)
 • 26 października 2021 – zostaje wrzucone nagranie pt. Eko nieudacznik, wojna z pseudoekologiem nabiera tempa
 • 10 listopada 2021 – piłkarz składa szereg zawiadomień na fundacje oraz firmę Krosty
 • 16 listopada 2021 – kanał Meksykana spada z rowerka
 • 23 listopada 2021 – Olo konfrontuje się z Kosno na parkingu - Ekokleszcz zamyka się w aucie, robi w nachy i wzywa policję
 • 9 grudnia 2021 – Olgierdano na swojej społeczności oficjalnie ujawnia swoją tożsamość
 • 23 grudnia 2021 – Łukasz odpala świątecznego lajta, pomimo wcześniejszego stwierdzenia, że w 2021 nie będzie już live'ów
 • 7 grudnia 2021 – Olgierd wrzuca filmik o psycholu, który kilka dni później komentuje Centrala
 • 3 stycznia 2022 – dochodzi do rozmowy telefonicznej pomiędzy Olem a Sradkiem
 • 6 stycznia 2022 – rekordowy zarobkowo lajt Oregano (10 tys. zł), na tym samym streamie rozmawia z Ekogroszkiem przez telefon (link)
 • 7 stycznia 2022 – Kosno stara się zdyskredytować Ola rozmową z podstawioną kobietą, która „widzi w oczach piłkarza chorobę” (link)
 • 12 stycznia 2022 – Kanał Sradka zostaje skasowany/ukryty niemal miesiąc po reaktywacji
 • 15 stycznia 2022 – iławski mściciel powraca na Szkolną po 4 miesiącach
 • 20 stycznia 2022 – Olo otrzymuje pismo od Bielszczaka z żądaniem usunięcia filmów z jego wizerunkiem i przeprosin
 • 25 stycznia 2022 – Olgierdano przekazuje Kononowiczowi teczkę z dokumentami obciążającymi Sławka
 • 29 stycznia 2022 – Łukasz oskarża Obszar Badawczy Szkolna XVII o lateksiarstwo, duży spadek PR-owy Ola
 • 30 stycznia 2022 – Piłkarz pod naporem krytyki ze strony widzów godzi się z Obszarem, sprawa zostaje obrócona w żart
 • 4 lutego 2022 – Olo niszczy Krecikowi damskie okulary pod bramką (link)
 • 11 lutego 2022 – Jacek od psa Arona dzwoni pijany do partnerki piłkarza i umawia się z nim na solówę
 • 12 lutego 2022 – Olgierd na Zielonych Wzgórzach spuszcza łomot naprutemu Jackowi
 • 20 lutego 2022 – Łukasz bez podania przyczyny ukrywa OlgierdanoTV
 • 25 lutego 2022 – kanał OlgierdanoTV zostaje przywrócony przez właściciela z wyczyszczonymi subskrybcjami
 • 28 lutego 2022 – Olgierdano wraca do nagrywania na YouTube i przywraca subskrypcje
 • 25 marca 2022 – tygodniowy ban głównego kanału, założenie kanału zastępczego OlgierdanoTivi
 • 11 kwietnia 2022 – usunięcie przez YouTube głównego kanału Olgierda
 • 14 kwietnia 2022 – publikacja wywiadu z rzekomo zmarłym Mariuszem z Krzaków
 • 13 czerwca 2022 – rozprawa sądowa pomiędzy Sławkiem a Olgierdem zostaje odroczona
 • 21 czerwca 2022 – krytyczny artykuł Jakuba Szczęsnego na temat Szkolnej i lateksów (link)
 • 6 lipca 2022 – kolejny kanał Ola spada z rowerka, założenie Olgierdano Tivi
 • 13 lipca 2022 – gambit mokotowski – Olo i Barnej namawiają Majora na przeprowadzkę do Warszawy (link)
 • 16 lipca 2022 – Piłkarz, Knyszon i Nitro Hunter zbierają 7 tys. zł na lajcie charytatywnym
 • 25 lipca 2022 – odbywa się druga sprawa w Bielsku, tym razem z udziałem kryptyd, na którą Sradek przysyła żonę
 • 12 sierpnia 2022 – Wójcik oznajmia, że Szkolną 17 zainteresował się program TVP Sprawa dla reportera
 • 26 sierpnia 2022 – Olo zdradza, że małżeństwo N. zgłosiło go do fundacji przeciwdziałającej stalkingowi Można Inaczej
 • 13 września 2022 – Olgierd bierze udział w programie Sprawa dla reportera; ban trzeciego kanału
 • 14 września 2022 – założenie czwartego kanału pod nazwą Olgierdano TV
 • 6 października 2022 – ban czwartego kanału, powstanie Olgierdano Tivi
 • 13 października 2022 – emisja Sprawy dla reportera w TVP1
 • 18 października 2022 – ban piątego kanału, powstanie szóstego kanału pod nazwą Olgierdano TV
 • 20 października 2022 – Olo skazany na 400 zł grzywny i 500 zł zadośćuczynienia za zbicie lampy w Ekodieselu
 • 22 października 2022 – Wójcik dzwoni do Pato podczas jego lajta z Geremkiem i wyzywa go na solówę
 • 28 października 2022 – dobę po odbanowaniu konta Łukasza na Wykopie @OlgierdAndrzejewski (nazwane od ojca Mexicano), zostaje ono ponownie zbanowane, tym razem permanentnie za multikonto
 • 4 listopada 2022 – narodziny córki Olgierdano

Linki

Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.