Pato

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Pato
Pato.jpeg
Dane biograficzne
Imię i nazwisko: Marcin Stasiewicz
Pseudonim: Pato, Szympans z Kleosina, PetTV, Patrycja, Pato-Tato, Pati, Białostocki Habsburg, El Szympanso, Papo Kukas
Data i miejsce urodzenia: sierpień 1988, Augustów
Miejsce zamieszkania: Ignatki
Lata aktywności: od 2019
Specjalność: bycie w Grecji, nitrosafaryzm, nagrywanie chlejącego Jana Rodo, spontaniczne lajty, trollowanie kryptyd
Kanał YouTube: PatoTV

Pato, właśc. Marcin Stasiewicz (ur. w sierpniu 1988 w Augustowie) – redaktor Uniwersum Szkolnej 17, pionier nitrosafaryzmu. Jest jednym z trzech redaktorów w historii Uniwersum (obok Pampaliniego oraz Pawła z Warszawy), który był zarówno antylateksem, jak i lateksem.

Życiorys

Urodził się w sierpniu 1988 roku w Augustowie, gdzie się wychował. Ma partnerkę – obywatelkę Białorusi – nazywaną przez niego właśnie „Białorusinką” (a przez Kśka „konkubiną”) oraz papugę o imieniu Kaśka. Jest posiadaczem zielonego Volkswagena Passata B5. W młodości został skazany przez sąd dla nieletnich za handel narkotykami. Z zawodu jest elektromonterem, pracował również jako ratownik wodny. W wolnym czasie chodzi na siłownię, lubi łowić ryby czy wypaść w teren z wykrywaczem metalu lub podniecać się tym, że raz pojechał na wakacje do Grecji[1].

Rola w Uniwersum

Swój kanał założył 8 kwietnia 2019. Zanim upublicznił swój wizerunek, nosił czarną maskę hokejową. Ze względu na swoją charakterystyczną żuchwę i przez niektórych wątpliwie odbieraną bystrość, nazywany jest przez widzów „Szympansem” bądź też „Szympansem z Kleosina” – co go jednak bawi, samemu się tak nieraz określając.

Niektórzy z widzów zarzucają mu bycie gumofilcem (szczególnie poprzez poprawne relacje z Jacuśkiem i raczej neutralne nastawienie do Kuli Szpieguli). Marcin jest jednak innego zdania i mówi, że ludzie sobie mogą o nim mówić, co chcą. W społeczności od zawsze pojawiały się podejrzenia – że tak jak wysłannicy bielskiego wojerysty – Pati nagrywał Majora w lesie namierzając go poprzez pluskwę z GPS w plecaku jak i geotag w samym telefonie (marki Blackview, ze znanym prawie wszystkim dzwonkiem). Zarzuty te odpierał argumentami, jakoby dzwonił podczas domniemanych nitrotripów na numer Szczudlaka i tym samym orientował się na słuch oraz unoszącą się w okolicy woń rozpuszczalnika (co w sumie widać na jego materiałach). Nie zawsze udawało mu się go też znaleźć. Kilka razy interweniował również na prośbę prezydenta śmietników podczas kirania Suchodolskiego obok wiaty z Lublinem, kiedy to był zmuszony przeskakiwać przez bramkę.

Działał i działa sam po tym, jak niejednokrotnie stwierdził, że Boboliano miał rację co do jednego faktu – że „żadna współpraca na Szkolnej nie wychodzi na dobre”. Pato niejednokrotnie wspominał na swoich lajtach podczas pytań widzów o reżyserze Niemieckim, że ten mu powiedział, jakoby Szkolna 17 „cuchnie prokuratorem/komornikiem” i nieraz warto się stamtąd na jakiś czas dla własnego bezpieczeństwa wycofać.

Wywodzi się z czasów złotych lajtów Fiodorczuka w których również czasem brał udział. Jest jedną (o ile nie jedyną) z postaci, która w tak nieoczekiwany sposób zaistniała wokół białostockich wybryków natury poprzez swoje materiały z nakrywania De Nitro podczas rozmów z Bogiem po zażyciu chemicznych substancji płynno-lotnych z logiem Anser. Był to swoisty przełom w tym, jak postrzegany był Wojtek przez widzów Uniwersum i rozwianie mitu o opuszczaniu przez niego domu w niewiadomych celach. Poza nimi nagrywał filmy z życia codziennego lub losowych sytuacji u Szkolniaków. Ciekawostką jest również to, że do Belwederu zakładał zawsze robocze ubranie, gdyż fetor na jego wcześniejszych ubraniach – mimo prania – utrzymywał się nawet dwa dni po audiencji. Od czerwca 2019 roku do lutego 2020 roku współpracował również z Janem Łosiem, co przyniosło mu dodatkowy rozgłos wśród społeczności (choć tu nie wykorzystał potencjału Kartelu Łosiów aż w tak udany sposób jak US17). Największą popularność na skutek zanikającego nitrosafari ma już za sobą, choć jego materiały były lub są w głównej mierze raczej poprawne. Nie stanowiły jednak podstawy do długotrwałej współpracy z mieszkańcami domku drewnianego.

Co ciekawe, na paru jego lajtach, poprzez donejty w formie licytacji można było nabyć artefakty prosto ze Szkolnej (m.in. miskę Nera lub czerwoną poduszkę J00ra w kształcie ust). Co do streamów, to lubi działać razem ze swoją mikrospołecznością, odpowiada na pytania lub komentarze w Top Chacie i każdy donejt. Wartym wspomnienia lajtem jest ten spontaniczny z 18 września 2020, gdy podczas II afery cukrzycowej (po naradzie z widzami w formie ankiety na JuTubie Krakowskiej) dokarmiał wtedy wygłodzonego i wychudzonego od pewnego czasu Azorka, podczas gdy nieświadomy niczego Dziąślak był w ścisłych relacjach z Orbitem. Widać było, jak łapczywie futrzak zabierał się za jedzenie, którego mu brakowało – nie z jego winy zresztą. Tym samym półtora dnia później nieznany widz wydostał stamtąd pupila, co summa summarum można uznać za udaną akcję z czynnikiem chaosu.

Obecnie

Jest to aktualnie postać niezbyt istotna, mająca stosunkowo mały wpływ na wydarzenia w Uniwersum, choć ostatnimi czasy tendencja jest wzrostowa. W samym Belwederze pojawia się rzadko, szczególnie poprzez swoją niechęć do Mazura (mimo sojuszu z toluenowym domownikiem). Jest on niczym płachta na byka u naczelnego donosiciela poprzez swój trolling jak i sporadyczną pomoc bezdomnym. Oprócz znajomości z psem Jackiem sympatyzuje z Olgierdano. Ostatnimi czasy daje jednak o sobie znać na lajtach z Suchodolskim w plenerze jak i spięciach z Wiecznym Kandydatem oraz Skośno, nie wyraża również swojej chęci co do Beztoaletano. Mimo, że sympatyzuje z Suchym, uważa, że ten daje się przez niektórych za bardzo manipulować (wiadomo, o kogo chodzi).

Opowiadał również, że został kilka razy zablokowany na telefonie J00ra bez jego wiedzy – potwierdza to w pewnym stopniu przypuszczenie o inwigilacji Szkolnej 17 przez ryżobrodego. Również nagrywanie Geremka przez Pato - jak on sam wspomniał w komentarzu - miało się nie spodobać Centaurowi.

W I połowie 2021 roku przerobił swoją twarz w programie FaceApp na kobiecą, podsyłając ją Majorowi (który łyknął to jak pelikan). Stało się to jednym z zalążków do nawracających kłótni małżeńskich. W II połowie sierpnia 2021 oraz I połowie listopada 2021 przyczynił się do wznowienia afery pogrzebowej obnażającej urojony katolicyzm Warmianina i wynikające z tego niedbalstwo o (pogrzebaną już) rodzinę Kononowiczów, a konkretniej jej mogiły. M.in. dzięki temu Bemben określa go mianem Belzebuba, który narusza godność jego najbliższych. Uważa, że należy go potraktować wodą święconą, a z kolei jego konkubinę deportować. Od tej pory ma również zakaz wstępu na posesję z domkiem drewnianym. El Szympanso zarzucał wówczas Kosnostumostów, że nie zabierze osoby której rzekomo pomaga w miejsca takie jak to (a był to zalążek do dalszych spin w najbliższym czasie). Po niejednej napiętej sytuacji, dał ostatnią szansę (D)Ekologowi do poprawy, którą prędzej czy później zdołał zmarnować. Marcin stwierdził na jednej z transmisji, że Kosno to nic innego jak tarcza dla wiadomego osobnika z innej części kraju, ma nierówno pod kopułą i gdy kolesiowi cokolwiek się nie powie, to ten i tak będzie kręcił – z takim wykolejeńcem nie ma o czym rozmawiać.

Kaśka – wesoły pupil Marcina i „Białorusinki"

Po udanym lajcie z Suchym dotyczącym pomocy bezdomnym stracił jakąkolwiek sympatię u Krzysztofa. 25 grudnia 2021 – podczas majorowego lajta – pojechał po Koniowale na trybie głośnomówiącym jak po szmacie. Składając wtedy życzenia oznajmił, że wydostał Nera ze schroniska i nie odda go Warmianinowi. Wywołało to lament bembeński oraz komiczne reakcje Wojtka. Trzy dni później dostarczył mu trollujący prezent w postaci podręcznika pt. „Praktyczne żywienie świń” jak i zapachu knura w aerozolu. Po Nowym Roku wyjaśnił bzdetny zakaz Kononowicza co do parkowania na wysokości jego posiadłości. W ostatnim czasie udało mu się kilkukrotnie zdementować wyimaginowane racje Kiernoza, przez co ten zapłacił już około 1000 zł mandatów. Dodatkowo toczy się sprawa z inicjatywy Szympansa o nadużywanie przez Mlekołaka służb porządkowych oraz urynacji na terenie cmentarza (jako kontrdonos w sprawie usilnego zbeszczenia przez Marcina nagrobka seniorki rodu S., gdzie sam Major nie widział niczego złego będąc na miejscu przy mogile w tym samym czasie).

Za całokształt otrzymał od King of The Diamond nagrodę Diamentowego Łosia w kategorii Troll w 2021 roku.

Końcem lipca 2022 roku Marcin ogarnął dla Suchodolskiego okuratne warunki i niezależne, stałe zakwaterowanie. Było to następstwem przegranej Lalusia w I Gali Speluna MMA i przede wszystkim nieudanej próby zdobycia kuciapy na Zachodzie. W międzyczasie okazało się, że Major miał się udać z soboty na niedzielę (!) do księgowej w celu rozliczenia się za okres pobytu w Niemczech i przychodów wynikających ze streamów oraz wyświetleń z obu kanałów. W następny poniedziałek doszło do spotkania, którego celem były okolice Wasilkowa. Pato-Tato zadawał w tym czasie pytania w cztery oczy na spontanicznym lajcie co do jego nieobecność i olania sprawy, jednocześnie czując od niego woń rozpuszczalnika. Po kłamstwach J00r został zostawiony przez Szympansa z walizkami w deszczu obok parkingowego toi toia, gdzie odmówił mu jakiejkolwiek pomocy aż do odwołania. W międzyczasie zdołali się jednak ze sobą pogodzić i zażegnać ten incydent.

Centaur ma pretensje do Pato ws. nagrywania Tegołaka

Jeszcze wcześniej zaczął również sporadycznie nagrywać materiały z Pracownikiem Umysłowym, które w pewnym stopniu przypominają jego nagrywki z Wojewodą Łosiem z okresu 2019-2020, choć - jak wiadomo - nigdy nie osiągną takiego poziomu debesty.

5 września 2022 roku Marcin napisał w jednym z komentarzy o tym, jak Geremek mu dał znać, że Marianowi/Ryśkowi nie podoba się fakt nagrywania jego kukiełki na kanał inny, niż MCZ.

Linki

Przypisy

  1. Dłużej niż sam pobyt w tym kraju trwało nieustanne podniecanie się wyjazdem po powrocie.
Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.