Podlasie XXI wieku

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Członkowie ugrupowania Podlasie XXI wieku przed wyborami do Sejmiku Województwa Podlaskiego w 2007 roku. Stoją od lewej: Krzysztof Kononowicz, Adam Czeczetkowicz i Oskar Wądołowski (fot. TV Jard)

Komitet Wyborczy Wyborców „Podlasie XXI wieku” (skrót: P21) – komitet wyborczy o charakterze nacjonalistycznym i konserwatywnym, założony przez Adama Czeczetkowicza oraz Marka Czarniawskiego na wybory samorządowe, które odbyły się 12 listopada 2006.

Historia

Ugrupowanie zostało formalnie utworzone przez komitet składający się z kilkunastu osób. Jego pomysłodawcą był pedagog Adam Czeczetkowicz[1]. Nazwę „Podlasie XXI wieku” zaproponował bezrobotny prawnik Andrzej Pochylski[2]. Jego członkami były m.in. takie osobistości jak wspomniani Pochylski (pełnomocnik finansowy)[3] i Czeczetkowicz (pierwszy redaktor Uniwersum), Oskar Wądołowski, który po raz pierwszy wrzucił nagranie spotu wyborczego Kononowicza na raczkujący wtedy portal YouTube oraz Krzysztof Kononowicz, Marek Czarniawski, czy Stanisław Bujnicki.

Podlasie XXI wieku przez większą część swego istnienia funkcjonowało jako komitet obywatelski, który w razie potrzeby przekształcał się w komitet wyborczy[1]. Łącznie w 5 okręgach Białegostoku w wyborach samorządowych w 2006 roku wystawili 26 kandydatów na radnych, jednak żaden z nich nie uzyskał mandatu[4]. W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2007[5] i prezydenckich w 2010 roku P21 nie zdobyło wymaganej ilości głosów do zarejestrowania się w wyborach i od mniej więcej tamtej pory nie prowadzi aktywnej działalności politycznej.

Powiązania z Krzysztofem Kononowiczem

Krzysztof Kononowicz wygłaszający swój program wyborczy na antenie TV Jard jako kandydat Podlasia XXI wieku (2006) (fot. TV Jard)

O komitecie Podlasie XXI wieku zrobiło się głośno, gdy ten zarejestrował Krzysztofa Kononowicza jako swojego kandydata na prezydenta Białegostoku, a ten nagrał swoje exposé w lokalnej telewizji TV Jard[2][4]. Klip pierwotnie został zgrany z kablówki przez Axelio i umieszczony na YouTube, a potem wielokrotnie emitowany w głównych serwisach informacyjnych w całym kraju[2][4].

Jesienią 2006 roku P21 zamierzało wystawić jednego z lokalnych przedsiębiorców w wyborach na prezydenta Białegostoku, jednak ten nie wyraził na to zgody. Podczas burzy mózgów dr Marek Czarniawski wspomniał o Krzysztofie Kononowiczu – starosielskim politykierze i hodowcy trzody chlewnej[4]. Knur był luźno związany z Ruchem Obrony Bezrobotnych i strukturami Adama Słomki, gdzie działał jako przynieś-podaj-pozamiataj[2][4]. Za plecami Czarniawskiego wydzwaniał do Słomki, proponując siebie na stanowisko szefa podlaskiej sekcji ROB-u[2].

Adam Czeczetkowicz po namyśle zaproponował, aby wystawić Kononowicza w wyborach, co miało na celu wypromowanie komitetu i zakpienie z ówczesnej klasy politycznej[4]. Decyzja ta nie spotkała się z aprobatą członków ugrupowania[4]. Czeczetkowicz zorganizował spotkanie, na które Nibemben przyjechał z mamusią. Obaj dżentelmeni zapoznali się i poczynili wstępne ustalenia. Pierwszą akcją w ramach kampanii wyborczej P21 był baner z nazwiskiem Niżarłaka, trzymany przed Bazyliką Archikatedralną WNMP po zakończeniu niedzielnej mszy[2].

Ulotka wyborcza Kononowicza z 2007 roku

W wyborach na prezydenta miasta Białegostoku – spośród siedmiu kandydatów na to stanowisko – Nibemben uzyskał 1676 głosów, co przełożyło się na 1,89% poparcia i przedostatnią, szóstą pozycję[6]. Kononowicz w tych samych wyborach kandydował także do do Rady Miejskiej Białegostoku z okręgu wyborczego numer 4, gdzie zdobył 102 głosy, co nie wystarczyło do objęcia mandatu[7]. Oprócz kandydowania Odyniec zasiadał także w komisji wyborczej we wrześniu 2007 roku z ramienia i rekomendacji Podlasia XXI wieku jako obserwator[8].

Kononowicz brał udział w akcjach organizowanych przez P21, jak np. protest w obronie cukrowni w Łapach, udział w pogrzebie Lecha i Marii Kaczyńskich czy debata Tusk-Kononowicz[9][10]. Pozostał aktywnym członkiem organizacji do 2010 roku, kiedy to nie wystawiono go w wyborach na prezydenta RP[11]. Z powodu swojego narastającego nibembeństwa Knur został zmarginalizowany i usunięty z szeregów Podlasia XXI wieku, przez co rewanżował się donosami.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.