Powrót Majora z Bombasu

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Powrót Majora z Bombasu – kultowy, krótkometrażowy film w reżyserii Krzysztofa Niemieckiego z 2016 roku.

Okoliczności powstania

Film został nagrany przez reżysera Krzysztofa Niewińskiego alias Christophe Allemand na podwórzu domku drewnianego przy ulicy Szkolnej 17 dnia 15 sierpnia 2016. Dzieło jest rezultatem kooperacji bombasko-niemieckiej. Jego pierwotna nazwa to Powrót Wojtka z podróży, jednak po pewnym czasie stał się rozpoznawalny jako Powrót Majora z Bombasu.

Fabuła

W słoneczny, sierpniowy dzień Krzysztof Kononowicz i lejtnant Wojciech Starosiuk spędzają wolny czas na podwórzu przy Szkolnej 17. Niespodziewanie pod bramką pojawia się gość, którym okazuje się mjr Wojciech Suchodolski. Po wieloletniej wojnie w Bombasie został odesłany do rezerwy i powrócił w rodzinne strony. Ubrany w mundur, przywiózł dla swoich przyjaciół podarunki: wadkę, papierosy Мальборо i warzywa – głównie dorodną rzodkiew i sałatę. W swoim bagażu miał również broń, tajemniczy bukłak i menażkę z ciepłą herbatą. Zarówno jego powrót, jak i dary wywołują nieopisaną radość na twarzach jego przyjaciół.

Recenzja

Film jest zaliczany do klasyki kina choroszczańskiego, jak i starosielskiego. Dialogi są prowadzone w języku rosyjskim, co nasuwa podejrzenie, iż był potajemnie finansowany przez służby tego kraju. Z jednej strony ujmuje on prostotą i skromnością przekazu, z drugiej zaś zachwyca bogatość kostiumów i rekwizytów. Jego przekazem jest to, iż nadzieja na ponowne połączenie się przyjaciół nie umiera nigdy – podobnie jak i sama przyjaźń.

Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.