Rafał Kosno

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Rafał Kosno
RKosno.jpg
Dane biograficzne
Imię i nazwisko: Rafał Marcin Kosno
Pseudonim: Ekoludek, Ekoparówa, Ekokleszcz, Ekonieudacznik, Ekogroszek, Ekoterrorysta, Ekoprawiczek, Ekokurwa, Ekopet, Eko+dowolna inwektywa, Zielony, Zielonka, Zielony Gej, Krosta, Krosno, Kośno, Kosmos, Kośniak, Krecik, Ciepły, Skwara, Bakłażan, Ekodiesel, Kosnostumostów, Skośno, Himmler, Szpinak, Zielony-Pierdolony, Tykocińska Grochówa, Chińczyko-Japończyk, Hobokowy Ninja, Rafał z Krostą, Baron jajeczny, Diler jajecznej śmierci, Skośnooki, Towarzysz Szpinak, Rafaella, Rafalala, Chinko-Japonka, Eko Kukas, (D)Ekolog, Zielpuch, Rawał, Rafał z Krosna
Data i miejsce urodzenia: 20 grudnia 1976
Zielona Góra
Miejsce zamieszkania: Białystok
Specjalność: zniechęcanie ludzi do ekologii, ekoterroryzm, weganizm, pomaganie nie hejtowanie, onanizm, spamowanie, foliarstwo, bajerowanie 14-latek
Kanał YouTube: i.Bialystok.pl
FederacjaZielonych.pl
TVKononowicz
koncerty.bialystok.pl

Rafał Marcin Kosno (ur. 20 grudnia 1976 w Zielonej Górze) – białostocki ekoterrorysta, działacz i aktywista polityczny, bloger, prezes nieistniejącej Federacji Zielonych, naczelny spamer i hejter III RP, frajer spod bramki, lateksowy redaktor Uniwersum.

Członek Podlasia XXI wieku, przyjaciel Krzysztofa Kononowicza i Adama Czeczetkowicza. Obok Sradka najbardziej znienawidzona postać w Uniwersum Szkolnej 17. Twórca teorii spiskowych, weganin, antyszczepionkowiec, zdeklarowany wróg OC oraz pracy zarobkowej. Jest szefem i założycielem stowarzyszenia Federacja Zielonych, które zostało rozwiązane przez Sąd Rejonowy w Białymstoku w styczniu 2012 roku[1], ponownie zarejestrowane w 2018 roku[2].

Jest starzejącym się, zadłużonym, łysawym przegrywem i cwaniaczkiem, który przez całe życie zarabiał kasę na ekoterroryzmie, blokując setki lokalnych inwestycji[3]. Walczył z całych sił o to, by Podlasie nie było Polską B – dążył do tego, aby była to Polska C[3]. Prowadził samotną, wieloletnią tyradę o weganizmie na portalu onet.pl podpisując się jako slawni.wegetarianie[4]. Podobnie jak Konon nadużywa lamentu bembeńskiego, Ekoparówa nagminnie wykorzystuje tzw. gambit Galileusza[5].

Życiorys

Rafał Kosno w latach 90. w trakcie transformacji w Ekoludka

Rafał Kosno urodził się 20 grudnia 1976 w Zielonej Górze. Jego dziadkowie ze strony matki przyjechali ze Lwowa w ramach powojennych repatriacji na ziemie odzyskane. Jego matka Stefania (1946–2022) pochodziła z obecnego woj. lubuskiego, była gospodynią domową. Ojciec Józef urodził się 10 stycznia 1940 we wsi Tarnówek k. Ostrowca Świętokrzyskiego[6]. Był wojskowym w randze pułkownika i pełnił rolę dowódcy Podlasko-Mazurskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza (1986-1991)[6][7]. Po utworzeniu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przeszedł na mundurową emeryturę. Obecnie pełni funkcję prezesa podlaskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego[8].

W 1986 roku, w skutek awansu Józefa, rodzina Kosnów przeprowadziła się do Białegostoku[6], gdzie ich syn ukończył edukację i gdzie mieszka do dziś z ojcem w bloku przy ul. Rumiankowej 14/4. Rafał uczęszczał do V Liceum Ogólnokształcącego i studiował ochronę środowiska na Politechnice Białostockiej oraz gospodarkę przestrzenną na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Po ukończeniu studiów pracował jako przewodnik turystyczny po Białymstoku i okolicach.

Charakterystyka

Ekokleszcz w 2006 roku

Kosno jest hipokrytą na każdej możliwej płaszczyźnie i dziedzinie życia, szczególnie w ekologii, z którą nie ma nic wspólnego. Uważa się za weganina, choć jadł grochówkę gotowaną na mięsie (Co Ksiek potwierdza tutaj), bigos oraz skwarki z babki ziemniaczanej Knura. Lubi kurzyć swoim ekodieslem z 2002 roku. Zamalowywał napisy na bramce sprayem w aerozolu, powiększając dziurę ozonową. Z hipermarketu Media Markt nabrał darmowych foliowych reklamówek, ponieważ były darmowe. Według niego foliowa torba rozkłada się 2 tygodnie. Robił zdjęcia gazet w kiosku, ponieważ nie stać go na kupno. Kaleczy język polski, mówiąc „zazdraszczać” czy „kradzenia”, tłumacząc to tym, że tak się mówi na Podlasiu. Kaleczy również języki obce – mimo że uważa się za światłego i wykształconego. Jego język angielski jest na poziomie języka rosyjskiego Knura. Dyskryminuje Polaków mieszkających na zachodzie Polski mówiąc, że to Niemcy, co często podkreślał w rozmowach ze Szczotą.

Podobnie jak większość głównych bohaterów Uniwersum Szkolnej ma poważne deficyty emocjonalne, przez co nie nawiązuje bliskich relacji z ludźmi i zmuszony jest egzystować na uboczu społeczeństwa. Jest człowiekiem żyjącym w swojej urojonej alternatywnej rzeczywistości, w której jest poważaną i zasłużoną personą. Podobnie jak Krzysztof Kononowicz wykazuje cechy właściwe dla osobowości socjopatycznej: narcyzm, deficyt wstydu, wykorzystywanie innych i bezkrytyczność względem własnej osoby. Brzydzi się pracą i jakimkolwiek wysiłkiem, przy tym jest bardzo chciwy. Gardzi innymi ludźmi, uważając się za lepszego i mądrzejszego. Całe życie żeruje na swoich rodzicach i wadliwym systemie prawnym RP. Nie uznaje co prawda przemocy fizycznej, ale zastępuje ją manipulacją. Nie stroni również tak jak jego pan od konfidenctwa i zawiadamiania policji o błahych sprawach. Obawia się jakiejkolwiek formy konfrontacji, zastępując ją inwektywami, szkalowaniem oraz faszerstwem, co świadczy o zaawansowanym kompleksie niższości. Jego niedojebanie umysłowe doszło do takiego poziomu, że sam zaczął nosić latarkę czołową tak jak Prezydent.

Czy diesle są eko? Palą mniej paliwa niż silniki benzynowe, dlatego promowała je UE. Papieros szkodzi bardziej niż diesel, bo palacz wdycha dym z papierosa, a kierowca czy pasażerowie nie wdychają spalin. Zakup „nowego” auta elektrycznego za 100 czy 200 000 zł zamiast używania używanego to konsumpcjonizm nie ekologia. Lepsze byłyby biopaliwa od rolników, na świecie brakuje metali do produkcji baterii i akumulatorów.

Przykład ekologicznej schizofrenii Ekoropniaka

Błąd skryptu: Moduł zwrócił wartość nil. Oczekiwano, że zwróci tabelę eksportu.

Kosno jest przegrywem, który całe życie pozostaje na garnuszku rodziców, którzy muszą wspierać go finansowo, np. wykupując mu OC. Zakładał jakieś organizacje i sabotował inwestycje argumentami z dupy, aż zmarnował całą młodość. Prawie całe swoje życie pozostaje bezrobotny. Jedyne pieniądze, które potrafił zarobić pochodziły z jego ekoprzekrętów i obwożeniu chorego psychicznie Knura po Podlasiu. Jest przykładem, jak może skończyć osoba, która decyduje się na tak dobitną ingerencję w Uniwersum Szkolnej i zostaje przez to dotknięta klątwą Warmianina. Jako desperat finansowy cieciował bez uprawnień ochroniarskich na Up To Date Festival, gdzie zarobił 150 zł dniówki, spóźnił się pół godziny do pracy (miał przyjść na 18:00 – przyszedł na 18:30), po czym na konferencji prasowej sprzedał firmę ochroniarską prezydentowi Truskolaskiemu że podczas imprezy były narkotyki, przez co jego były pracodawca, który wyświadczył mu wielką przysługę miał duże problemy. Ma dożywotni zakaz wstępu na teren elektrociepłowni Białystok. Pracował przez bardzo krótki czas na złomowisku HALS Auto Szrot - Kolonia Koplany 35, ale został wyrzucony z pracy ponieważ był ciajmadą, kompletnie nie nadawał się do pracy i wszyscy współpracownicy naśmiewali się z niego.

Ekobrokuł od czasów powstania internetu znany był z niezmordowanego spamowania po forach Onetu, Interii, Gazety.pl i innych portali swoimi wegepierdami jako slawni.wegetarianie, www.zieloni-bialystok.w.pl, rafal.kosno7 lub www.republika.zieloni.pl. W kompulsywny sposób wkleja te same teksty po 1000 razy w każdym wątku oraz ma obsesję na punkcie Platformy Obywatelskiej. Za każdym razem, gdy w pisanym przez niego komentarzu spotykają się litery „P” oraz „O”, są wyłuszczone dużą czcionką. Sama ich treść też nie świadczy dobrze o stanie jego zdrowia psychicznego. W 2008 roku portal Gazety Współczesnej opublikował o nim artykuł po tym, gdy jego ekowysrywy zalały sekcję komentarzy pod tekstem o pogrzebie dwóch 17-latek z Augustowa, które zginęły w wypadku[9]. Innym przejawem jego choroby umysłowej jest kompulsywne wysłanie tysięcy pism, wniosków, skarg oraz zażaleń do sądów i wszelkich instytucji[3]. Ponadto często zaśmiecał miasto swoimi plakatami i ulotkami[10]. W sierpniu 2022 roku na pogrzebie matki puścił na laptopie film z jej kremacji. Według relacji świadków, szło tam zemdleć z obrzydzenia.

Rafał Kosno jako ofiara hejtu w internecie

Krótko, zwięźle i na temat tzw. Ekoludka. Oczywiście, zaraz tu przyleci i będzie wklejał tu swoje urojenia i dewiacje[11].

Stowarzyszenie Szkolna i okolice, komentarz pod prześmiewczym artykułem „Rafał Kosno jest nam potrzebny” w Kurierze Porannym

Błąd skryptu: Moduł zwrócił wartość nil. Oczekiwano, że zwróci tabelę eksportu.

Twierdzi cynicznie, że jego działalność na Szkolnej to pomaganie Odleżynowiczowi, który rzekomo otrzymuje 60% przychodów z filmów. Na tym nagraniu widać jednak, jak Krzysztof żebrze o jakiekolwiek pieniądze od Krosty, który w swojej chytrości wymiguje się na wszelkie możliwe sposoby. Ekoludek przyssał się do Kononowicza jak pijawka i nagrywa mnóstwo gniotów, byleby zarobić jak najwięcej na wyświetleniach. Ich ilość mogłaby przerazić nawet Majora Suchodolskiego, a liczba wyświetleń pod nimi jest żałośnie niska i bardzo rzadko przekracza 1000. Kosno prezentuje względem Knura uniżoną postawę i przytakuje mu we wszystkim, przejmując tym samym po Tołdim 207 rolę prezydenckiego podnóżka, jednak dużo bardziej poniewieranego i znienawidzonego.

Ekoskwara posiada wiele cech wspólnych z ostatnim chujem Polski. Tak jak on uważa się za wybitnego działacza, aktywistę, jedynego sprawiedliwego i zarazem ofiarę systemu. Prawda jest jednak taka, że Nibemben i Krosta są pasożytami i kombinatorami, żerującymi na pieniądzach podatników. Obaj uważają, że mają niesamowite osiągnięcia dla Białegostoku, o których nieustannie przypominają – Knur zbudował plac zabaw i ogółem całe miasto, a Kosno załatwił deptak i spalanie biomasy w elektrociepłowni[12]. Wszystkich tych „sukcesów” nie da się zweryfikować i obaj panowie jadą na nich od lat 90., budując dzięki nim swoją legendę[12]. Zielony, który podobnie jak Konon czuje się skrajnie niedoceniany przez społeczeństwo, w 2018 roku złożył do władz miasta wniosek, w którym postulował o przyznanie mu nagrody Kulturalnego Gryfa[13]. Jak nietrudno się domyślić – został wyśmiany[13].

Ekogroszek nie toleruje choćby najmniejszej krytyki pod swoim adresem. Szybko usuwa nieprzychylne komentarze i banuje za niewygodne pytania. Prawdziwy popis swojego frajerstwa daje będąc moderatorem czatu podczas lajtów Nitrodolskiego. Każdego, kto ma choć w najmniejszym stopniu inne zdanie, określa jako „hejtera” albo „frajera spod bramki” choć sam nawet nie wie co te określenie oznaczają. Wszystkie zarzuty o bycie zwykłym kleszczem odpiera frazesami o tym, że pomaga Kononowiczowi i ma bardzo dużo osiągnięć osobistych, a jego krytycy są nikim (pomimo faktu, że nic o nich nie wie) nadużywając określenia frajerzy spod bramki, którego znaczenia nawet nie zna. Posunął się nawet do tego że sfałszował film Olgierdana aby zdyskredytować go w oczach Prezydenta, przy czym Konon do końca nie uwierzył w to ponieważ Olgierd odnosił się w filmie do Mexyka, myśląc że Łukasz jest na poziomie inteligencji Kononowicza i da się wkręcić w jego własną wymyśloną pułapkę ze zmianą daty ważności na jajkach. Fanatycznie kocha Ksieka i mimo że na nim żeruje, zawsze wiernie przy nim wiernie trwa. Nauczył się pojęć używanych w społeczności jak nowoszkolniak, przegryw, prawdopodobnie po przeczytaniu tej Konononopedii, które na domiar złego używa bez przerwy. Wiadomo że czyta, ponieważ podczas nagrywania filmu z Czeczetem pokazywał mu artykuły nim samym i o jego bracie Piotrze.

Aktywizm ekologiczny

Oficjalne logo Federacji Zielonych Białystok (tak, to oryginalna, nieprzerobiona grafika)

Dnia 29 lipca 1996 wpłynął do Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku wniosek o zarejestrowanie stowarzyszenia Federacja Zielonych Białystok[14]. Krosta na listę założycieli wciągnął nawet osobę niepełnoletnią[14]. Urzędnicy po analizie statutu organizacji nabrali podejrzeń, że mogą mieć do czynienia ze szwindlem[14]. Sąd przez wiele lat odmawiał rejestracji dziwnego tworu, który de facto działał nielegalnie jako organizacja pożytku publicznego[15][16]. Przepychanki prawne trwały w najlepsze, a w międzyczasie zmieniał się skład stowarzyszenia – ludzie odchodzili, przy czym nikt nie przychodził w ich miejsce[14][16]. Członkowie Federacji zaczęli się od niej odcinać, zostawiając Krecika jej prezesem i jedynym faktycznym członkiem[16].

Sąd wielokrotnie zwracał wnioski Kosno o rejestrację, twierdząc, że jeśli chce kręcić lody, to niech się lepiej postara[14]. Taśmowo odrzucano jego sprawozdania finansowe i karano go grzywnami[16], których on rzecz jasna nie miał z czego spłacić[16]. Gdy w 2002 roku chciano w końcu zarejestrować go w KRS, Ekoparówa oburzył się, że musi zapłacić wpisowe i dalej kłócił się z sądem[14]. 6 sierpnia 2004 szczwany Rafałek dopiął swego i finalnie zarejestrował Federację Zielonych w Białymstoku.

Wcześniej, pomimo braku legalizacji stowarzyszenia, szwindel szedł pełną parą. Zielony Rafałek od 1999 roku oprotestowywał dosłownie każdą lokalną inwestycję, m.in. wysypisko w Hryniewiczach, galerię Jagiellonia, drogę ekspresową S8, stadion Jagiellonii w którym rzekomo miał się zawalić dach, lotnisko w Białymstoku, obwodnicę w Dolinie Rospudy czy też kampus studencki Uniwersytetu w Białymstoku[3][17]. Na samym tylko zażaleniu w sprawie wysypiska miasto straciło ok. 800 tys. zł. Federacja potrafiła w ciągu roku wysłać 40 protestów[3]. Jej opór złamać mogło jedynie zlecenie napisania ekspertyzy ekologicznej[17]. Jej koszt oscylował w granicy 10-15 tys. zł[17]. Kosnostumostów w tym okresie współpracował ze stowarzyszeniem Opcja Społeczna, prowadzonym przez Andrzeja Pochylskiego, stałego bywalca Choroszczy[18]. Organizował z nim spotkania z mieszkańcami, na które przychodziło w zaokrągleniu 10 osób wliczając to samego Rafała[18].

Choć działa w pojedynkę, to zatrzymał budowę jednej z najważniejszych na Podlasiu dróg: ekspresowej szosy Białystok-Jeżewo. Wystarczył jeden protest aby machina została zatrzymana. Inwestycja warte ponad 500 milionów złotych musi czekać[19].

Rafał Malinowski, Kurier Poranny

Błąd skryptu: Moduł zwrócił wartość nil. Oczekiwano, że zwróci tabelę eksportu.

Na przełomie 1999 i 2000 roku Federacja toczyła spór z firmą InterCommerce, która przygotowywała budowę hipermarketu Carrefour w centrum miasta[17]. Po otrzymaniu od inwestora 15 tys. zł, stowarzyszenie na znak protestu opuścili wszyscy członkowie, zmuszając Rafałka do fałszowania podpisów swoich byłych kolegów, którzy od tej pory robili za tzw. słupów[17][20]. We wrześniu 2002 roku organizacje ekologiczne z całego kraju postanowiły oczyścić swoje szeregi z tzw. „ekoterrorystów” i utworzyły Kartę Etyczną Organizacji Ekologicznych. Jej pierwszy i zarazem najważniejszy punkt zakazuje ekologom przyjmowania jakichkolwiek dotacji od inwestorów[21]. Federacja Zielonych nie podpisała Karty[21]. Według Rafała Skośno jego stowarzyszenia nie można było zaliczyć do organizacji, które wymuszają dotacje.

W 2003 roku Federacją Zielonych zainteresowało się ABW. Sprawa dotyczyła 15 tys. zł, które Kosnostumostów wydębił za zgodę na budowę Carrefoura u zbiegu ulic Jana Pawła II i Hetmańskiej. W 2005 roku Zielony-Pierdolony próbował oszukać komornika, który złożył w rewanżu zawiadomienie do prokuratury[16]. Śledczy prowadzili wówczas też postępowanie o posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami[16]. Rozdeptać Ekokleszcza chciał również Tadeusz Truskolaski, który złożył wniosek o kolejną grzywnę[16]. Brudy z tamtego okresu skrzętnie wyciągał na światło dzienne Marek Kulesza – arcywróg Ekobeja[14][16]. W sierpniu 2009 roku Chińczyko-Japończyk został ogłoszony przez Kurier Poranny wrogiem publicznym nr 1 (zrobiono to w formie pytania retorycznego, aby uniknąć pozwu)[3]. Ponadto wściekłość u zwykłych ludzi wzbudzała pobłażliwość sądów, które zwalniały go z opłat za setki spraw i apelacji i nie potrafiły ukrócić jego ekoterroru[3].

Rafałek przeglądający za darmo czasopisma
Wybrane sukcesy na polu ekologii
 • 40 tys. od TK Development za Galerię Białą[21]
 • 15 tys. od Kompanii Piwowarskiej za rozbudowę Browaru Dojlidy[21]
 • 15 tys. od InterCommerce za budowę Carrefoura przy ul. Jana Pawła II[17]
 • 15 tys. od Elbudu za linię energetyczną przy ul. Branickiego[17]
 • 10-15 tys. od Esso za budowę stacji paliw[17]
 • 10 tys. od IGI za budowę Galerii Jagiellonia[3]
 • 5 tys. od Shella za budowę stacji paliw przy ul. Branickiego[17]
 • nieustalona kwota od Elektrociepłowni Białystok[17]
 • nieustalona kwota za budowę Galerii Antoniuk[17]
 • 9 tys. zł z tarczy covidowej


Za rozwiązanie sprawy Krosty i jego pseudoekologicznego stowarzyszenia zmuszony był zabrać się sam prezydent Truskolaski. 27 stycznia 2012 Federacja Zielonych została zdelegalizowana przez sąd rejonowy w Białymstoku (sygn. sprawy: 4692/11/585) za nieprawidłowości przy wyborze prezesa i komisji rewizyjnej[22][23]. Wkrótce po tym wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Białymstoku wszczął przeciwko Kosno śledztwo dotyczące nielegalnego pobierania 1% podatku jako organizacja pożytku publicznego przez okres 5 lat[24]. Jednak w miejscu odciętej głowy Hydry pojawiło się wiele następnych. Zielony-Pierdolony zarejestrował wkrótce następujące podmioty (wszystkie z nich posiadały de facto jednego członka):

 • Stowarzyszenie Zielony Białystok (rej. 2012)[25]
 • Stowarzyszenie Innowacyjny Białystok (rej. 2015)[26]
 • Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Urząd Miasta w Białymstoku (rej. 2015)[27]
 • Fundacja Instytut Białowieski (rej. 2016)[28]
 • Stowarzyszenie www.i.warszawa.pl (rej. 2017)[29]
 • Stowarzyszenie Przeciw Złej Reklamie


21 kwietnia 2015 Rafał Kosno K. został skazany na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu na dwa lata za pomawianie w internecie szefostwa firmy Ekoton[30]. 2 lutego 2018 został ponownie skazany za to samo na prace społeczne[30][31]. Według prezesa spółki, skwarkowy żebrak oczerniał jego przedsiębiorstwo (jak i rodzinę) przez kilka lat[30][31]. Zapewne był to wynik odmowy posmarowania za tzw. ekspertyzę.

Wskazane byłoby przeznaczenie określonej kwoty w celu kompensacji środowiskowej na działalność mającą na celu ochronę środowiska i poprawę jakości życia mieszkańców Białegostoku w postaci np. jednego procenta dotacji na działalność statutową Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku, w kwocie np. 1500-5000 zł miesięcznie (18000-60000 zł rocznie)[32].

Ekoparówa, fragment „ekspertyzy środowiskowej” dla Irlandzkiej Grupy Inwestycyjnej

Błąd skryptu: Moduł zwrócił wartość nil. Oczekiwano, że zwróci tabelę eksportu.

Wyłudzanie dotacji

Ekokleszcz jest starym wyjadaczem nie tylko na płaszczyźnie wyjadania ze śmietników, ale również w zakresie aplikowania o wszelkie możliwe dotacje i dofinansowania z publicznych pieniędzy. Nawet takie, które nie mają nic wspólnego z szeroko pojętą ekologią. Jego proceder polega na składaniu nieważnych wniosków, którze tworzy hurtowo metodą kopiuj-wklej. Po odrzuceniu jego aplikacji straszy sądem i prokuraturą i żąda sutego przelewu (nawet do 5 mln) na konto swoich pseudoorganizacji - rzekomo za poniesione straty. Skwara nie waha się wprowadzać w błąd urzędników. Twierdzi, że jego stowarzyszenie posiada od 15 do 200 osób i dysponuje budżetem 5 milionów zł rocznie, zapleczem biurowym oraz dwoma samochodami: osobowym i dostawczym[33]. Jego działalność kończy się wtedy, gdy osiąga on limit 50 złożonych wniosków. Poniżej lista wybranych dotacji, na których łapę położyć chciał Ekoparówa:

 • Ministerstwo Obrony Narodowej: projekt 1918 i 1920 Pamiętamy
 • Białystok: projekt w obszarze promocji miasta
 • województwo lubelskie: projekt Boisko dla każdego
 • Wrocław: projekt w obszarze promocji miasta
 • Opole: profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych
 • Warszawa: prowadzenie mobilnego punktu pomocy osobom bezdomnym
 • Warszawa: zapobieganie uzależnieniom i patologiom społecznym w dzielnicy Bemowo
 • Warszawa: projekt Wdzięczni Bohaterom - Powstańcom Warszawaskim
 • Łódź: projekty pomocy osobom bezdomnym i prowadzenia DPS
 • Regionalny Program Strategicznego Zdrowia dla Pomorzan: projekt Warsztaty Świadomości Onkologicznej
 • Dąbrowa Górnicza: prowadzenie Miejskiego Centrum Informacji
 • Poznań: szereg projektów dot. prowadzenia zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży
 • Powiat Jarocin: projekty dot. upowszechniania kultury fizycznej, osób niepełnosprawnych i organizacji kolonii dla dzieci
 • Gorzów Wielkopolski: projekt pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej (żądanie zwrotu 1-2,5 miliona zł)


Ankieta z kanału King of the Diamond: Zielony Rafałek uznany przez społeczność za największego przegrywa w historii Uniwersum

Za pośrednictwem swoich organizacji ekoterrorystycznych Zielony w lutym 2017 roku za wszelką cenę próbował zablokować budowę nowego dworca PKS w Białymstoku[34]. Według niego stary, obskurny i rozpadający się moloch po Gierku był cennym zabytkiem[34]. Podróżni na czas budowy zmuszeni byli w zimę gnieździć się w prowizorycznych kontenerach[34]. Na całe szczęście wojewoda bez mrugnięcia okiem odrzucił wszystkie odwołania Ekokiepa i budowa ruszyła z kopyta[35].

Kosno prowadzi wiele blogów, na których publikuje swoje wysrywy dotyczące ekologii, weganizmu, teorii spiskowych i polityki. Wśród nich jest, jak sam to określa, „lokalny portal informacyjny” i.Bialystok.pl (również jako kanał na YouTube), przez co każe tytułować się dziennikarzem. Treść owych blogów może przyczynić się do powstania zmian nowotworowych czy ataku epilepsji. Jego paranoja na punkcie Platformy Obywatelskiej aż bije w nich po oczach.

Działalność gospodarcza

Ekozero 9 maja 2019 założył firmę wycieczkową Przygody i Podróże, Zdrowie i Szczęście, Adventures and Travels, Wellness and Happiness. Była ona zarejestrowana w spróchniałej stodole we wsi Gnieciuki 43. W listopadzie 2020 zmienił PKD z 96.09.Z na 79.11.A, co pozwoliło mu wyłudzić na nią 20 dotacji i zwolnień podatkowych na łączną kwotę 82,2 tys. zł. Wkrótce po tym zmienił adres prowadzenia działalności na Rumiankową 14/4. 8 marca 2022 „biuro podróży” zawiesiło działalność.

Kariera polityczna

Rafał Kosno kandydujący z ramienia KWW Skuteczni i myślący nad tym, jaką inwestycję by tu dziś zablokować (Ekooszołom w wyborach dostał poparcie rzędu 0,01%)

Działalność polityczna zielonego Rafałka to jeden z najbardziej humorystycznych okresów w jego życiu. Na tej płaszczyźnie ma on wiele wspólnego z Knurem, gdyż swego czasu obaj kandydowali na wszystkie możliwe stanowiska. Obaj również byli przedstawicielami swoistego podlaskiego folkloru politycznego.

Kosno był członkiem Podlasia XXI wieku, którego założycielem był jego przyjaciel Adam Czeczetkowicz. W maju 2007 roku w wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego Federacja Zielonych dostała zawrotne 0,08% poparcia[36]. W 2010 roku Hobokowy Ninja startował na radnego z ramienia KWW Wspólna Inicjatywa Polska-Podlasie – z pożałowania godnym skutkiem (0,12%)[37]. We wrześniu 2018 Czeczetkowicz zaprezentował Kosnostumostów jako swojego kandydata na prezydenta Białegostoku z przyszłego KWW Innowacyjna Polska[38]. Kampania wyborcza – o ile można ją tak w ogóle nazwać – trwała około tygodnia i zakończyła się fiaskiem. Tak jak i inne przedsięwzięcia kleszcza. Jesienią 2019 roku Krecik wystartował w wyborach do Sejmu z KWW Skuteczni Piotra Liroya-Marca. Otrzymał 0,01% poparcia[39]. Latem 2020 roku Zielony został koordynatorem okręgowym ugrupowania Antypartia[40].

2 listopada 2010 Kosno został przyłapany, gdy nocą malował sprejem billboard Truskolaskiego[41]. Zdążył jedynie nabazgrać „to oszus”, nim został ściągnięty z rusztowania[41]. Był bardzo agresywny w stosunku do policjantów i straży miejskiej[41]. Przed rozprawą zdążył oskarżyć szefa sztabu prezydenta o zawyżenie wartości szkody i strażników o składanie fałszywych zeznań. Ukarano go jedynie grzywną 500 zł, z czego zwrócono mu 400 za 36 godzin spędzonych na dołku.

Rola w Uniwersum

Początki

Ekoparówa przyjaźnił się z Adamem Czeczetkowiczem, z którym działał w Podlasiu XXI wieku. Dzięki niemu w 2006 roku poznał Kononowicza, któremu pomógł w ułożeniu jego postulatów wyborczych (m.in. słynne „Tiry na tory”). W 2009 roku na dobre przykleił się do El Defecatore, chcąc ogrzać się w blasku jego popularności. W kwietniu tegoż roku nagrano film, na którym Ekoludek i Nibemben jadą rikszą po Warszawie. Trzy miesiące później powstała relacja z legendarnej wycieczki na wysypisko w Hryniewiczach. Już podczas tamtej pamiętnej wycieczki można było zauważyć uległość wobec kandydata na kandydata, gdy ten go uciszał i kazał innym uczestnikom niszczyć jego ulotki. W 2010 roku Kosnostumostów nie mógł przegapić okazji i pojawił się w Belwederze przy okazji finału głośnej akcji Karp dla Krzyśka. Po tym, jak Czeczetkowicz zerwał kontakt z Knurem w grudniu 2012 roku, Skośno uczynił to samo.

Powrót

26 grudnia 2020 Rafał zadzwonił do Krzysztofa z okazji świąt Bożego Narodzenia, a 9 lutego 2021 niespodziewanie przyjechał pomóc odśnieżać mu chodnik przed posesją, inicjując przez to swój proces przemiany we frajera spod bramki. 13 marca 2021 Krecik i Czeczet nagrali film pod tytułem Cała prawda o Krzysztofie Kononowiczu, w którym omawiali „karierę polityczną” kandydata na kandydata. Wywołało to wściekłość Fekalnego Yeti, który zażądał usunięcia nagrania. Krosta skrzętnie wykorzystał sytuację i odnowił kontakt z Kśkiem. 4 kwietnia 2021 niespodziewanie pojawił się na kanale Wojtek z Bombasu na nagraniu pt. Spańały czwowiek odwiedził nas przeprosił krzysztowa. Rozpłaszczył się przed Kononem i przeprosił go film ze Szczotą (który mimo obietnicy Szpinaka nie został ulegle usunięty). Za zgodą bielskiej centrali zaczął od tego momentu pełnić funkcję redaktora.

7 września 2021 w wyniku puczu antylateksowego został usunięty ze stanowiska redaktora przez prezydenta. Szpinak wraz z gumofilcami robili wszystko, co w ich mocy, by przywrócić stary ład na Szkolnej i nie utracić zysków. 10 września 2021 dekretem Knura został przywrócony na stanowisko. W rozmowie telefonicznej Rafałek pochwalił się „bezinteresownym” pomaganiem, nie hejtowaniem, stwierdzając że przez filmy z Kononem stracił monetyzację na kanale iBiałystok. Zarabiał tylko na nagraniach z Rolnikami z Podlasia, po czym musiał usunąć je przez powrót Bogdana do programu. Sylwestra 2021 spędził w Belwederze, a jego głównym zadaniem (do godz. 2.00 rano) było moderowanie czatu na lajcie ćpuna. W marcu 2022 po wyjeździe nitroszczura do Niemiec zapoczątkował nowy format lajtów z Kononowiczem, które niczym nie różnią się od zwykłych filmów poza tym, że są nagrywane na żywo. Od kwietnia 2022 roku widać u niego znaczący zanik działalności i od tego czasu pojawia się w Uniwersum dość rzadko jako redaktor epizodyczny.

Charakterystyka twórczości

Książkowy przykład frajera spod bramki (fot. Jacek od psa Arona)

Kosno jest członkiem stronnictwa lateksowego – współpracuje ze Sradkiem i Aronem. Jest wieloletnim przyjacielem Kononowicza, dzięki czemu materiały wychodzące spod jego ręki często przedstawiają bardziej osobiste, przyjacielskie rozmowy z Kononem, dające ciekawy wgląd w to, jak Mleczny Golem zachowuje się na co dzień.

Jego stare filmy z pradziejów Uniwersum były co najmniej poprawne. Jego obecne filmy cechuje zerowa wartość artystyczna. Jego celem jest cyniczne obwożenie upośledzonego, napastliwego oraz nieobliczalnego człowieka po eventach i przeróżnych miejscach na całym Podlasiu, tłumacząc to pomaganiem nie hejtowaniem. Obecność Konona budzi tanią sensację wśród gawiedzi oraz sprzyja nabijaniu wyświetleń. Często dochodzi przy tym do zakłócania wszelakich wydarzeń i uroczystości i przedawkowania cringe’u u widzów.

Działalność Ekoludka cechuje też – poza lizusostwem wobec Kononowicza – notoryczne i dziecinne zbywanie wszelkiej krytyki jako hejtu. Widać to zwłaszcza w pisanych przez Rafałka odpowiedziach na komentarze, które zazwyczaj sprowadzają się do powtarzanych w kółko bzdet zakończonych frazesem „przyjedź, pomóż, pokaż, jaki jesteś”. Chińczyko-Japończyk dzięki jego eskapadom z cuchnącym Knurem stał się pośmiewiskiem całego Białegostoku, z którego nabijają się nawet dzieci, co widać m.in. tutaj oraz tutaj. Otwarcie gardzi nim również Szczudlak, co widać m.in. na tym nagraniu. Mimo to Ekogrochówa nie okazuje żadnych oznak posiadania honoru i dalej przyłazi na Szkolną. Co więcej, ma o sobie niezwykle wysokie mniemanie.

Przepraszam bardzo, ale nie dorastacie mi do pięt poziomem, wiedzą, zainteresowaniami, bo co wy macie do przekazania i pokazania ludziom w porównaniu do mnie?

Ekoparówa o sobie samym, opis filmu #Kononowicz: #Major wkurwieni na OlgierdanoTV i Pawła z Knyszyna za hejt, kłamstwa, utratę haseł

Błąd skryptu: Moduł zwrócił wartość nil. Oczekiwano, że zwróci tabelę eksportu.

Kariera muzyczna

Rafałek w lipcu 2021 roku wystąpił wraz ze Szczotą na koncercie antyszczepionkowców w Goniądzu, sekundując mu na perkusji[42][43]mimo zerowych umiejętności gry na tym instrumencie. Podczas ich występu można było usłyszeć neonazistowskie teksty[42][43]. Sprawą zainteresował się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i zgłosił sprawę do prokuratury[42][43]. Swoje dorzuciła też stara przyjaciółka CzeczetaGazeta Wyborcza, która obsmarowała ich w swoich artykułach[42][43].

Linki zewnętrzne

Przypisy

 1. Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku
 2. Ewidencja stowarzyszeń zwykłych - BIP Urzędu Miasta Białegostoku
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 Rafał Kosno blokuje niemal każdą inwestycję. Czy Zielony to wróg publiczny nr 1?
 4. Wątek: Od smalcu się nie schudnie (tylko wegetarianizm jest zdrowy)
 5. Association fallacy: Galileo gambit
 6. 6,0 6,1 6,2 Kronika Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
 7. Podlasko-Mazurska Brygada WOP
 8. Zarządy Wojewódzkie ZŻWP
 9. To on zamieszcza "ekologiczne" posty na forum
 10. Rafał Kosno "Zielony" stanie przed sądem. Straż miejska rozpoznała go po rowerze i wyprowadziła z kawiarni
 11. Rafał Kosno jest nam potrzebny
 12. 12,0 12,1 Zielony na liście Skutecznych: Zrobiłem więcej dla miasta niż Truskolaski
 13. 13,0 13,1 Słynny „Zielony” uznał, że powinien dostać nagrodę jako animator kultury
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 14,5 14,6 Federacja której nie było. Jak Kosno kręcił lody i co z tego wynikło (cz. I)
 15. Federacja której nie było. Jak Kosno kręcił lody i co z tego wynikło (cz. III)
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 16,4 16,5 16,6 16,7 16,8 Federacja której nie było. Jak Kosno kręcił lody i co z tego wynikło (cz. II)
 17. 17,00 17,01 17,02 17,03 17,04 17,05 17,06 17,07 17,08 17,09 17,10 Ciemne sprawki Zielonych
 18. 18,0 18,1 Rafał "Zielony" Kosno i Opcje Społeczne spotkali się z białostoczanami. Przyszło 10 osób. Czy tylko oni chcą zmienić Białystok?
 19. Złośliwość czy racja
 20. Zielony Interes
 21. 21,0 21,1 21,2 21,3 Obcy - wśród Zielonych
 22. Sąd rozwiązał "Federację Zielonych" Rafała Kosno
 23. Federacja Zielonych w Białymstoku ostatecznie rozwiązana. Jej szef jednak nie kończy działalności
 24. Marek Kulesza informuje
 25. Stowarzyszenie Zielony Białystok
 26. Stowarzyszenie Innowacyjny Białystok
 27. Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Urząd Miasta w Białymstoku
 28. Fundacja Instytut Białowieski
 29. Stowarzyszenie www.i.warszawa.pl
 30. 30,0 30,1 30,2 „Ekoterroryzm” jest już poważnym zjawiskiem, także w naszym regionie
 31. 31,0 31,1 Rafał K. skazany na sześć miesięcy prac na cele społeczne.
 32. Zielony jak Kosno
 33. Oferta realizacji zadania publicznego
 34. 34,0 34,1 34,2 Jeden człowiek zatrzymał budowę dworca
 35. Zielony nie zatrzymał. Można burzyć dworzec PKS Białystok
 36. Protokół Wojewódzkiej Komisji Wyborczej z wyborów do Sejmiku Województwa Podlaskiego
 37. Wybory Samorządowe 2010: Informacje o kandydacie Kosno Rafał Marcin
 38. Rafał Kosno na prezydenta Białegostoku!
 39. Wyniki wyborów 2019 do Sejmu RP: Kosno Rafał Marcin
 40. 24 Białystok - Antypartia
 41. 41,0 41,1 41,2 Rafał Kosno strzelił sobie w stopę. Słynny "Zielony" przyłapany
 42. 42,0 42,1 42,2 42,3 Policja prowadzi postępowanie w sprawie orędownika Łukaszenki. Miał nawoływać do nienawiści na koncercie
 43. 43,0 43,1 43,2 43,3 Neonazistowski akcent na koncercie w Goniądzu
Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.