Rokongrel

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Rokongrel (starowarm. Renk'en'drol) – nurt muzyki regionalnej, czerpiący zarówno z kultury bombaskiej, jak i subregionu warmiańskiego.

Różnice regionalne

Bombaski rokongrelowiec przy pracy (1997)
Jestem teraz rokongrelowiec!
Kristoff Connonowitz

Obydwa nurty: bombaski, jak i warmiański wyróżniają się innym spojrzeniem na ten gatunek muzyki, jednak są na tyle do siebie podobne, że można je zaklasyfikować jako jeden rodzaj. Warmiański rokongrel stawia na bardziej klasyczne brzmienia, coś na kształt oldskulowego rocka, choć nie unika on inspiracji innymi gatunkami muzyki gitarowej, czasem zahaczając nawet o country i balladę. Wplata również do utworów elementy improwizacji i stawia na kreatywność i żywiołowość. Odłam bombaski reprezentuje trashowy klimat, czerpiąc inspiracje z death metalowych kapeli. Teksty piosenek opowiadają zazwyczaj o imprezowym stylu życia i hedonizmie, nie unikając dosadnego, a czasem wręcz wulgarnego języka.

Charakterystyka utworów

W obydwu przypadkach rokongrel wyróżnia się tekstem, który jest pisany prastarym dialektem danego języka (starobombaski i prawarmiański). Dialekty te są znane jedynie najstarszym rokongrelowcom. Utwory są odgrywane głównie a capella, chociaż są przypadki, w których niektórzy muzycy używali gitary akustycznej, co ciekawe zawsze jest to ta sama gitara. Sporadycznie używają oni również w swojej twórczości prostej mowy bombaskiej nowożytnej.

Największe hity

Warmiański rokongrelowiec podczas improwizacji (1984)
Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.