Rokongrel

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Bombaski rokongrelowiec przy pracy, 1997


Rokongrel – nurt muzyki regionalnej, czerpiący zarówno z kultury Bombaskiej, jak i subregionu Warmiańskiego. Obydwa te obszary wyróżniają się innym spojrzeniem na ten gatunek muzyki, jednak są na tyle do siebie podobne że można je zaklasyfikować jako jeden nurt.

Jestem teraz rokongrelowiec!

- Kristoff Cononowitz, pionier muzyki rokongrelowej

Błąd skryptu: Moduł zwrócił wartość nil. Oczekiwano, że zwróci tabelę eksportu.

Różnice regionalne

Warmiański rokongrel stawia na bardziej klasyczne brzmienia, coś na kształt starego rocka, zaś odłam Bombaski reprezentuje trashowy klimat, czerpiąc inspiracje z death metalowych kapeli, momentami zahaczając nawet o country.

Warmiański rokongrelowiec

Charakterystyka utworów

W obydwu przypadkach rokongrel wyróżnia się tekstem, który jest pisany prastarym dialektem danego języka (Starobombaski i prawarmiański). Dialekty te są znane jedynie najstarszym rokongrelowcom. Utwory są odgrywane głównie acapella, chociaż są przypadki, w których niektórzy muzycy używali gitary akustycznej, co ciekawe zawsze jest to ta sama gitara. Sporadycznie używają oni również w swojej twórczości prostej mowy bombaskiej nowożytnej.

Największe hity

Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.