Uniwersum Szkolnej 17

Z Kononopedia, encyklopedia US17

(Przekierowano z Uniwersum)

Jądra Uniwersum Szkolnej (oba) w latach 2015–2022

Uniwersum Szkolnej 17, Uniwersum Szkolna 17, US17, rzadziej Uniwersum Kononowicza – ogół postaci, miejsc i zdarzeń związanych z losami rezydentów domku drewnianego przy ul. Szkolnej 17 w Białymstoku.

Miejsce szalonych perypetii Krzysztofa Kononowicza, Majora Suchodolskiego, Andrzeja Geremka oraz ich licznych znajomych. Uniwersum jest w pełni kompatybilne ze światem zewnętrznym i każdy może je swobodnie edytować (poprzez np. wysłanie paczki bożej). Nie obowiązują tu tradycyjne prawa logiki. Obecnie przez lateksową cenzurę niestety utraciło większość swojego klasycznego klimatu. Trwa powszechne oczekiwanie na dzień jego wyzwolenia, który ma kiedyś nastąpić.

Opis

Nazwa Uniwersum Szkolna 17 jest w pełni uzasadniona nie tylko ze względu na rozpiętość czasową akcji oraz rozległość niespotykaną w przypadku innych fenomenów internetu, ale głównie z powodu swoistego zamknięcia w bańce, przez którą tylko częściowo przenikają elementy świata rzeczywistego. Tworzą one swoiste tło, wspominane czasem przez bohaterów, niczym w filmie lub powieści, gdzie taki zabieg ma dać odbiorcy poczucie realizmu w obrębie fikcyjnych bohaterów oraz wydarzeń głównej osi akcji.

W US17 akcja toczy się wokół pewnych cykli niczym w Chłopach Władysława Reymonta – święta nie święta, ataki cukrzycy, afery, zimowe depresje itp. Motywy pozostają podobne, jednak zmieniają się okoliczności. Dla przykładu wyprowadzka Majora do Niemiec ma wiele wspólnego z wyjazdem do Krakowa, pomimo pozornie odmiennych czynników i zdarzeń, którego do nich doprowadziły. Elementy rzeczywiste pojawiają się w akcji Uniwersum głównie jako element tła, wcześniej wspominany, bez większego wpływu na akcje w nim się dziejącą taką jak epidemia koronawirusa.

Testowanie konserw bożych – złota era w dziejach Uniwersum, bezpowrotnie utracona

Wszystko to sprawia wrażenie, że wydarzenia dziejące się w US17 mają miejsce nie w naszej rzeczywistości, a faktycznie osobnym uniwersum istniejącym nie w Białymstoku, ale w alternatywnej czasoprzestrzeni. Pogłębia to wrażenie fakt istnienia w nim ogromnej liczby kuriozów, nagromadzenia osobliwych postaci oraz zdarzeń, które w innym miejscu uznane by były za coś dziwacznego, jednak na Szkolnej nierobiących większego wrażenia. Dla kontrastu – DanielaMagicala i jego matkę spotkała kara więzienia za komentarz na temat zabójstwa Pawła Adamowicza. Podobne komentarze Knur wygłasza regularnie, co nie wiąże się z żadną reakcją świata zewnętrznego. Efekt izolacji kryptyd pogłębia również ich zerowa wiedza o otaczającym ich świecie.

Odmienność i abstrakcja świata US17 powoduje problem objaśnienia tegoż osobie niezaznajomionej. Dokładnie taki, kiedy próbuje się wyjaśnić akcje pokręconej książki czy filmu fantastycznego, w którym co chwila dzieją się irracjonalne rzeczy. Choć są podejmowane próby wyjaśnienia (link). Swoista odmienność i transcendentność są czynnikami przyciągającymi fanów, którzy traktują Szkolną 17 jak serial ze swoimi ulubionymi i znienawidzonymi bohaterami, traktując to niejako jako odskocznie od świata rzeczywistego. Absurd i złożoność akcji i postaci powodują także wytworzenie się swoistych klas odbiorców, podzielonych względem stopnia wniknięcia w absurd i zaznajomienia z zawiłościami fabuły.

Geneza

Krzysztof Kononowicz ze swoim rzecznikiem na pogrzebie Lecha i Marii Kaczyńskich w Warszawie

Jesienią 2006 roku Krzysztof Kononowicz decyduje się na kandydowanie na stanowisko prezydenta Białegostoku z ramienia KWW Podlasie XXI wieku. 7 listopada 2006 na YouTube pojawia się jego spot wyborczy ze studia TV Jard. Jest to uznawane za oficjalny początek Uniwersum. Pojęcie to ma jednak szersze znaczenie i obejmuje całość postaci i wydarzeń związanych z rodem Kononowiczów, od momentu zjawienia się ich w Białymstoku. Głównym redaktorem i rzecznikiem Knura jest wtedy Adam Czeczetkowicz.

Po emisji słynnego spotu Nibemben zyskuje ogólnopolską popularność, jest zapraszany do telewizji, klubów, reklam, teledysków, na mecze piłkarskie, przeprowadza się z nim wywiady i piszą o nim gazety. Poza działalnością polityczną opiekuje się on najbliższą rodziną – starą i niedołężną matką Leonardą oraz chorym psychicznie i upośledzonym umysłowo bratem Bogusiem. Po przegranych wyborach prezydenckich w 2006 roku Niżarłak w kolejnych latach dalej udziela się politycznie i kontynuuje swoją działalność. Wygłasza opinie na różne tematy polityczne, agituje w różnych miejscach w całej Polsce i kandyduje w wielu innych wyborach. W latach 2006-2007 następuje szczyt popularności Fekalnego Yeti, która z czasem zaczyna stopniowo przygasać.

Czasy twórczości reżysera Niemieckiego – okres wzorowego pożycia między małżonkami

We wrześniu 2012 roku umiera matka Kononowicza – Leonarda. Pół roku później w domu pomocy społecznej w Ciechanowie umiera brat Krzyśka – Bogumił, jego ostatni członek rodziny. Pod koniec lutego 2013 roku po wybuchu afery pogrzebowej Podlasie XXI wieku całkowicie i ostatecznie zrywa współpracę z Kononem. On sam, zapomniany przez wszystkich, pozbawiony świadczeń socjalnych brata i matki, popada w skrajną nędzę. Nie jest to bynajmniej obce mu doświadczenie. Stopniowo Knurowicz zamienia domek drewniany w przytułek dla bezdomnych.

Pod koniec lutego 2015 roku posadę głównego redaktora obejmuje Krzysztof Niemiecki – sekretarz i kierowca prezydencki podczas wyborów w 2006 roku oraz dotychczasowy redaktor epizodyczny. Kononowicz wypowiada się na różne tematy polityczne i społeczne, nie mając o niczym zielonego pojęcia i testuje różne produkty, głównie konserwy, ochoczo wylizując puszki z najdrobniejszych pozostałości. Gwoli ścisłości nadmienić można, iż pierwsza boża paczka, która dotarła na Szkolną, zawierała właśnie spaniałe rybne konserwy.

Niedługo po pojawieniu się reżysera Niemieckiego, w belwederskiej noclegowni zamieszkuje Wojciech Suchodolski. Okazuje się bezdomnym narkomanem, olkoholikiem, alfabetą, a także weteranem wojny w Bombasie. Wkrótce po tym zostaje przedstawiony jako wiceprzewodniczący Biura Interwencji Obywatelskich. Struś przed kamerą duka bez ładu i składu, w zależności od tego, jakie sylaby poda mu maszyna losująca w jego głowie. Mimo to, przez swoją szczerość i prostolinijność zyskuje sympatię widzów.

Rozwój

Jądro Uniwersum Szkolnej 17 oraz jego członkowie

Reżyser Niemiecki wymyśla fabułę, w której bohaterowie udają, że żyją na fikcyjnej wojnie w Bombasie (właściwie w Donbasie, ale Struś przekręca nazwę). Ubiera Szczudlaka w mundur radzieckich sił powietrznych, zakupiony gdzieś na targu staroci. Wprowadza umiejętnie postacie drugoplanowe, takie jak profesor Tomasz czy lejtnant Starosiuk. Przaśne rekwizyty, nagrania w sepii, jakość obrazu w SD (Starosielce Definition) oraz surrealizm stają się środkiem wyrazu artystycznego. Wszystko to tworzy multimedialny wyraz awangardy, zyskująęc uznanie widzów i popularność w serwisie JuTuba. Domek drewniany wraz z przyległościami staje się miejscem mitycznym i transcendentnym – przesiąkniętym tajemniczością, zagadkowością oraz nieznośnym fetorem.

Konicziła Konon-san w towarzystwie kompana Majora Suchodolskiego podczas imprezy andrzejkowej na Szkolnej

Początkowo Uniwersum obraca się wokół Konona, jednak z czasem Suchodolski staje się równorzędną postacią. Zyskuje uznanie dzięki propagowaniu potraw kuchni bombaskiej i fikcyjnym performensom, polegającym na inhalowaniu rozpuszczalnika nitro. Rozpoczyna się szalona karuzela paczek, afer, nibembeństwa, srania w nachy i spierdalania redaktorów ze stanowisk. Połączenie olkoholizmu z upośledzeniem umysłowym daje ciekawe efekty w dziedzinie kinematografii. Sąsiedzi Uniwersum odgradzają się od niego wysokimi płotami. Za sprawą Natalii z Lublina nadchodzi okres lajtów bożych – transmisji na żywo z Belwederu. Na Szkolnej pojawia się postać Jana Euborodo – sympatycznego olkoholika, przeciętnie tu tego, który podważa status dziąślaka Nitrodolskiego, coraz bardziej nielubianego przez widzów i jest poważnym kandydatem do zastąpienia go jako lokator Kononowicza. Niestety, 3 sierpnia 2020 Jan Łoś umiera, kończąc pewną epokę w Uniwersum i Suchodolski utrzymuje się jako postać numer 2 US17.

W tym czasie powstaje ruch naukowy Kononologia i jej poszczególne dziedziny. Zaobserwować też można coraz większa popularność Uniwersum w maistremie oraz rozwój twórczości w duchu kononizmu. W 2022 roku Uniwersum Szkolnej osiągnęło szczyt popularności. W pełni weszło do mainstreamu i przyciągnęło zainteresowanie wielu znanych twórców internetowych, którzy oglądają je na swoich transmisjach na żywo.

Degrengolada

Bohaterowie Szkolnej zaczynają żyć ze sławy. Pieniądze z JuTuby i lajtów pozwalają im na zarabianie na publikowanych treściach. Biedna, ale szczera Szkolna zmienia się w zepsute miejsce. Wożenie się taksówkami, kababy i palenie Cameli zastępują żebranie o węgiel, paczki i konserwy. Bezdomny potrafi licytować się z bezrobotnym, który z nich ma więcej pieniędzy. Dookoła Uniwersum krążą redaktorzy, chcący ogrzać się w menelskim świetle sławy i uszczknąć dla siebie choć kawałek tortu. Do tego dokładają się nieogarnięci nowoszkolni widzowie i napływ małolatów z TikToka.

W 2019 roku pojawia się postać Sradka – psychofana Uniwersum, który obejmuje funkcję władcy marionetek i cenzora. Okamerowuje on Belweder i instaluje wszędzie podsłuchy i urządzenia śledzące. Reżyserowana przez bielską centralę Szkolna powoli staje się nudna i przewidywalna – dominuje content family friendly i robienie laski algorytmowi JuTuby. Wraz z wagą niedoszłego prezydenta wzrasta jego nibembeństwo oraz mitomania. Znika dodawanie przymiotnika „Boży” do każdej konserwy i bochenka chleba. Członkowie Uniwersum żrą, piją i srają pod siebie, czyniąc z tego powód do dumy. Na przełomie 2021 i 2022 roku następuje absolutna cenzura materiałów ze Szkolnej: wulgaryzmów, niepoprawnych politycznie słów, kłótni kononoskopii i lamentów.

W tym okresie rozpowszechnił się nurt detoksu od Szkolnej, czyli próby porzucenia Uniwersum w celu osłabienia wpływów Końskiego Odwłoka i zniechęcenia go do „pomocy” Szkolniakom, powodując jej nieopłacalność. Detoks jednak w absolutnej większości przypadków się nie sprawdził i nie zadziałał, gdyż uzależnienie od oglądania perypetii dwóch kryptyd jest niezwykle silne.

7 marca 2022 Major, za porozumieniem z Centralą, wyjeżdza do Niemiec, a 20 marca tego samego roku jego wersalkę w Belwederze jako nowy współlokator Konona zajmuje Andrzej Geremek. Staje się on drugą najważniejszą postacią Uniwersum, a Struś staje się ponownie główną postacią poboczną. Pojawienie się Geremka pozwala lateksowemu Mlecznemu Człowiekowi na uzyskanie 30 tys. sypukcji dzięki sadze z paczkami od widzów. Gumofilska pętla zacisnęła się jeszcze ciaśniej, gdyż nowy lokator z miejsca stał się sługusem centrali. Nitrołak powraca do Polski pod koniec lipca, gdzie zostaje obiektem daleszego leasingu, trafiającym z rąk do rąk. Po powrocie zamieszkuje kolejno: Hotel (Białystok), Kantyna w zajezdni Barneja - Hotel (Warszawa), wynajęte mieszkanie (Raszyn), Hotel - Belweder - Mieszkanie z Geremkiem (Białystok), Chata Gumowego Adasia (Hajnówka), Belweder. Pod koniec sierpnia odbywają się nagrania do sprawy dla reportera, wywołując panikę w centrali. Intensyfikuje się również zainteresowanie MOPR.

Redaktorzy

Osobny artykuł: Redaktorzy

Krzysztof Kononowicz w całej swej okazałości. Potężny Warmianin jest osobą, wokół której powstało Uniwersum

Zasady panujące w Uniwersum

 • główną postacią Uniwersum jest Krzysztof Kononowicz – bez niego nie byłoby niczego, z nim też nie będzie niczego
 • Major Suchodolski jest wiceprzewodniczącym bożym i postacią nr 2 w Uniwersum
 • Andrzej Geremek jest byłym wiceprzewodniczącym bożym i postacią nr 3 w Uniwersum
 • jeśli pracujesz, nie możesz być członkiem Uniwersum
 • w Uniwersum ziemia jest płaska i nie podlega to dyskusji
 • zapach Uniwersum i jego członków to również sprawa niepodlegająca dyskusji
 • kontakt z Uniwersum powoduje zrzucenie na siebie klątwy Warmianina
 • karą za złe uczynki jest zesłanie do Choroszczy, nagrodą za dobre odejście na Warmię
 • spontaniczne defekacje nie są uważane za coś niewłaściwego
 • Uniwersum nie odwiedza się z pustymi rękami
 • w Uniwersum nie porusza się tematu Choroszczy
 • obszar posesji bożej objęty jest w całości programem Natura 2000
 • wszystkie wydarzenia przedstawione w Uniwersum są ugułem fiksją
 • nawet kontakt telefoniczny ze Szkolną prowadzi do zmian w psychice
 • strefa wokół Uniwersum jest strefą wyłączoną z ruchu samochodowego
 • z chwilą przekroczenia progu Belwederu każdy ma dług u prezydenta
 • z chwilą przekroczenia progu Belwederu każdy zobowiązany jest rąbać drewko i kosić trawę dla prezydenta
 • na posesji bożej mogą mieć miejsce zjawiska paranormalne, jak np. hałasy ze strychu lub chlewika
 • komunikacja bohaterów odbywa się na platformie YouTube, mimo dzielącego ich jedynie stołu
 • jeżeli obrazisz przewodniczącego, grozi ci nie tylko wywąchanie i donos, ale i spierdolenie ze stanowiska
 • jeśli chcesz zagościć w Uniwersum na dłużej, musisz być uzależniony od mleka, kokokoli,smalcu,cukru, olkoholu lub środków oburzających

Teorie spiskowe w ramach Uniwersum

Przez lata internetowej kariery Kononowicza pojawiły się na temat/w ramach Uniwersum rozmaite teorie spiskowe.

Szkolna jako eksperyment – ze względu na absurdalność samego świata przedstawionego oraz niecodzienny fenomen postaci Konona, niektórzy widzowie twierdzą, że Szkolna to eksperyment socjologiczny/psychologiczny nadzorowany przez władze.

Zwłoki matki na strychu – jedna z najpopularniejszych teorii spiskowych. Głosi ona, że Knur z chytrości nie dokonał pogrzebu swej matki, a jej zwłoki przechowuje na strychu swego domostwa.

Belweder jest nawiedzony – według niektórych fanów dom Kononowicza jest nawiedzany przez duchy członków jego rodziny (zobacz też: wątek paranormalny w: Wątki w Uniwersum).

UFO w Dęblinie – teoria, którą wysnuł Paweł z Warszawy. Jego zdaniem w Dęblinie miało miejsce ukazanie się UFO (zobacz też: Objawienie UFO w Dęblinie, Barnejoza)

Upozorowanie śmierci przez Jana Łosia – teoria mówiąca, że Jan Łoś żyje, a jego domniemana śmierć to mistyfikacja. Wedle niektórych, Janek – nie mogąc już znieść nękania go i jego rodziny przez naczelnego konfidenta Polski, upozorował własną śmierć, aby Konon raz na zawsze dał mu spokój. Co ciekawe – w tą teorię wierzy sam Prezydent. W listopadzie 2021 stwierdził, że Janek żyje i się ukrywa, a w intrydze pomaga mu sam reżyser Niemiecki.

Lista sezonów

Lp. Era Okres emisji Zarys fabuły Producenci (poza KK i WS)
I Wielki Wybuch

Listopad 2006

Objawia się największy talent polskiej sceny politycznej – Adam Czeczetkowicz z komitetu wyborczego Podlasie XXI wieku. Wystawia w białostockich wyborach prezydenckich Kśka Kononowicza i wraz z nim podejmuje się realizacji spotu wyborczego, który staje się motorem napędowym raczkującej polskiej JuTuby. Wśród najbliższych współpracowników niedoszłego prezydenta pojawia się jako sekretarz-kierowca Krzysztof Niemiecki. Adam Czeczetkowicz
Oskar Wądołowski
Krzysztof Niemiecki
II Wielki Skok 2006–2007 Niżarłak osiąga ogólnokrajową sławę i angażuje się maksymalnie w politykę, rzucając rękawicę Donaldowi Tuskowi oraz ówczesnemu premierowi - Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jako niespotykany fenomen socjologiczny gości m.in. w programie Tok2Szok u redaktorów Najsztuba i Żakowskiego, którzy, jak każdy, tyle że w złośliwie inteligentny sposób cisną dla Kśka. Na Szkolną zjeżdżają się dzienniki i tygodniki z całej Polski, Knur doczekuje się piosenki inspirowanej jego postacią pt. Nie będzie niczego. Dodatkowo przewodniczący hulaszczo bawi się z zespołem ludowym Rybcie znad Biebrzy, co owocuje spaniałym teledyskiem, nagranym na Nysce. Adam Czeczetkowicz
Oskar Wądołowski
Krzysztof Niemiecki
III Prafilmy Pierwotne 2008–I połowa 2009 Początek videoblogów i współpracy z Markiem Kuleszą („Kononowicz Krzysztof a ekologia”), pierwsze plany Krzysztofa na kandydowanie na wyższe stanowiska – spalone na panewce projekty kandydowania na prezesa PZPN oraz potyczki z premierem Donaldem Tuskiem. Content filmów dotyczy głównie spraw społecznych, np. miasta Wasilkowa, a wśród osób pracujących przy produkcji niezmiennie krząta się Niewiński aka Owsiak. Jako postać drugoplanowa w filmach Kuleszy pojawia się Leonarda Kononowicz. Adam Czeczetkowicz
Oskar Wądołowski
Krzysztof Niemiecki
Marek Kulesza
Rafał Kosno
IV Prafilmy Środkowe II połowa 2009 Sezon rozpoczyna legendarny wyjazd Kśka na wysypisko w Hryniewiczach. Następuje napad Niemiec na Starosielce – w listopadzie 2009 roku Krzysztof Niewiński (rzekomo) dokonuje nikczemnego ataku na posesję prezydencką, za co zostaje perfekcyjnie zrugany w propagandowym filmiku przewodniczącego w wigilię Bożego Narodzenia 2009. Ostatnie echa ogólnonarodowej sławy Konona – wystąpił w filmie Ciacho, gdzie aktorom płacono wyższe stawki za to, że wytrzymali z nim, kręcąc dziesiątki dubli jednej sceny. Producentem wykonawczym wciąż jest Czeczetkowicz. Adam Czeczetkowicz
Oskar Wądołowski
Krzysztof Niemiecki
Marek Kulesza
Rafał Kosno
V Prafilmy Późne 2010 Na tym sezonie mógł zakończyć się serial, gdyż główny aktor stwierdził, że „miał lecieć do Smoleńska, ale musiał mamusi pilnować, bo mamusia się rozchorowała”. W lutym 2010 roku na kanale Marka Kuleszy pojawia się ostatni film z przewodniczącym, potem ukazują się jedynie odcinki, w których wystąpił Niewiński. Czeczetkowicz obwozi Konona po Polsce, gdzie nagrywa interwencje obywatelskie, m.in. ratowanie Wietnamki w Warszawie. Po tym, jak Podlasie XXI wieku dwukrotnie nie wystawia Niżarłaka w wyborach, ten odchodzi ze struktur Polskiej Partii Narodowej. Przy okazji donosi na kogo się da, paląc za sobą wszelkie mosty. Adam Czeczetkowicz
Oskar Wądołowski
Krzysztof Niemiecki
Marek Kulesza
Rafał Kosno
VI Wygaszanie 2011 Następuje diametralna zmiana przedstawiania postaci Kononowicza przez redaktora Czeczetkowicza. Ksiek ujawnia swoje alter ego i coraz częściej prosi o pomoc. Ujawnia swoją złą sytuację materialną, mamiąc przy tym m.in. wykop.pl. Toczy nierówną batalię z Marzeną S. (bo RODO) i jej esbekami. Składa podziękowania dla premiera Donalda Tuska za realizację jego programu wyborczego „Nie będzie niczego”. Adam Czeczetkowicz
VII Wygaszanie II 2012–zima 2013 Walka Konona z MOPR-em o przyznanie pieniędzy. Czeczetkowicz w swoich reportażach prezentuje trudy życia na Szkolnej 17, pierwsza publiczna wypowiedź Bogumiła i Leonardy Kononowiczów do kamery. Pojedynek Kśka z Choroszczą o odzyskanie brata. Wydarzenia te stanowią preludium do afer mających miejsce częściej w późniejszych latach. Sezon obfitował w najtragiczniejsze zakończenie w historii – śmierć matki i brata Krzysztofa. Adam Czeczetkowicz
- Upadek

Wieki Ciemne

2013–2014 Następuje chwilowa przerwa w produkcji serialu. Zakończenie współpracy z Czeczetkowiczem po aferze pogrzebowej, kiedy to Knur przeżarł zasiłek pogrzebowy na brata. W okresie tym głównie amatorskie nagrania widzów, którzy przyjeżdżali wspomóc będącego w potrzebie (i jeszcze nie tak bardzo chytrego) Niżarłaka.
VIII Kino Niemieckie Pierwotne 2015 Następuje wznowienie serialu na kanale Kononowicz w olejku lub pomidorkach. Do Belwederu wprowadza się lokalny bezdomny - Wojtek Suchodolski. Konon w skrajnej nędzy i niedoli. Zapuszczony siedzi i bredzi (słynny monolog Naród młody jak ja), i żeby nie pogodzenie się z Niemieckim i jego pomoc toby już może został spalony na chruście. Testuje konserwy, zajadając się szprotami i śledzikami z chlebkiem bożym. Narzeka na to, że nie ma dla niego pracy, psioczy na niski zasiłek z MOPS-u, wynoszący 271 złotych i zazdrości innym stołków. Krzysztof Niemiecki
IX Kino Niemieckie Środkowe Wiosna 2016 Reżyser Niewiński z Kononowiczem zaczęli powoli odchodzić od kulinarnej serii z rybkami na rzecz felietonów politycznych. Jako postać tła zaczął pojawiać się Wojciech "Major" Suchodolski. Konon nadal biedny i brudny jak świnia. Założenie kanału Kononowicz Orginal, skasowanie contentu z Kononowicz w olejku lub pomidorkach. Krzysztof Niemiecki
X Kino Niemieckie Późne Lato 2016 Gwałtowny wzrost popularności serialu związany z pojawieniem się Majora, wydanie hitowej serii o Bombasie wraz z gen. lejtnantem Wojciechem Starosiukiem oraz słynnego filmu długometrażowego Libacja na Szkolnej 17 wraz z dr Krzysztofem Wasilukiem oraz kumplem Marcinem. Zwroty akcji w postaci kłótni bożych, wyprowadzek J00ra i afer. Krzysztof Niemiecki
X Majorozoik Jesień 2016 i zima 2016/2017 Koniec lata obfituje we wrażenia wizualne, jesień zaś naznaczona jest dyskusjami i naturalnie testami. Tu też pada wiele kultowych cytatów Majora. Sezon kończy się puczem Suchodolskiego oraz powstaniem kanału Suchodolskiorginal. W styczniu 2017 roku posadę executive producera traci Krzysztof Niewiński, a przygody białostockich Flipa i Flapa zaczyna nagrywać Jarosław "Mexicano" Andrzejewski. Niemiecki bywa na Szkolnej do lata 2017 roku, prowadzi do wiosny Suchodolskiorginal i kręci z Meksykiem filmy w rodzaju Lekarze, czy majorską konsumpcję wrapa (kutas wielbłąda). W tym okresie pojawia się postać Konona Kononowicza - zaginionego brata bliźniaka Krzysztofa. Jarosław Andrzejewski
Krzysztof Niemiecki
XII Renesans Wiosna, lato i wczesna jesień 2017 Rekordowy pod względem wypitego olkoholu, rozwój działalności Menelicano, zanik theatrum mundi Niemieckiego, tylko reportaże z miejsca zdarzenia. Na uwagę zasługują dzikie harce na podwórku Bębena z czasów redaktorstwa Pawła i Beaty z Lublina. Później Beata z Lublina odchodzi, a w jej miejsce dołącza Nati, która prowadzi pierwszego lajta w nowożytnej historii Uniwersum. Potem mają miejsce obleśne streamy wprost z hotelu z Wasilkowa w wykonaniu tymczasowych redaktorów z Lublina i pierwsze transmisje ze Szkolnej. Major Suchodolski staje się postacią kultową i budzi sympatię widzów. Serial wciąż osiąga wysoką oglądalność i przynosi pierwsze realne zarobki. Pojawia się pierwszy poważny gość – WuWunio. Atmosfera pracy jest spaniała i sprzyja twórczości, Krzysiek i J00r żyją we względnej zgodzie. Materiały dotyczą głównie afer (w tym o płot) i srania w nachy. Rekordowe napływy paczek – również tych z gównem – i widzów, o co zaczynają powstawać pszne kłótnie boże. Pod koniec października ma miejsce spierdolenie ze stanowiska Natinawesolo, a Paweł z Lublina odchodzi, wieńcząc burzliwy sezon. Jarosław Andrzejewski
Krzysztof Niemiecki
Paweł i Beata z Lublina
Natalia z Lublina
XIII Wczesny Meksyk Późna jesień 2017 Po odejściu Nati i Pawła z Lublina jedynym redaktorem pozostaje Mexicano. Jarek zaczyna promować się na Knurze i Nitrodolskim. Na ten okres przypada szczyt jego menelskiej popularności. W tym okresie ma miejsce ogromna ilość donosów pisanych przez Kononowicza. Wybucha afera donosowa. Wzrasta nibembeństwo przewodniczącego, które determinować będzie dalsze wydarzenia w Uniwersum. Knur zaczyna inwestować zarobione środki w smalec, mleko i cukier. Major dostaje toster wysmarowany miodem ludzkim. Trafia na detoks do Choroszczy. Powstają nowe dania kuchni bombaskiej: między innymi McDonald's na smalcu bożym i kabab w kapuśniaku. Pierwsza Asterka zostaje wywieziona na złom. Sezon wieńczą legendarne Andrzejki na Szkolnej 17. Jarosław Andrzejewski
XIV Środkowy Meksyk Zima 2017/2018 Apogeum afer, spierdolenie ze stanowiska kanałów Mexicano i Jajora. Nadejście Czarnego Grudnia. Na początku miesiąca patostreamer Rafatus ze swoją dziewczyną Marlenką odwiedza Szkolną. Główna afera z paczką z Norwegii i Choroszczą rzecz jasna. Jestestwo Nibembena dąży do zagarnięcia wszystkiego. Po kłótniach z głównymi aktorami z pracy odchodzi Jarosław Andrzejewski i sam nieudolnie szuka atencji, realizując ambitne filmiki o jedzeniu surowego mięsa, piciu szczyn i łażeniu po peronie. Pod koniec grudnia w uniwersum debituje Paweł z Warszawy. Działa Redaktor Baleron, ale po interwencji fanów żegna się tragicznie z białostockim commedia del arte. W grudniu pojawiają się państwo Budyniowie, kręcą oni na Szkolnej filmy i robią lajty. W styczniu ma miejsce poprowadzony przez nich Stream Żenady. Po interwencji fanów odchodzą z Uniwersum. Konon nagrywa hotelowego lajta z Magicalem, na którym zapycha swój kałdun i składa na gospodarzy donos. Jarosław Andrzejewski
Paweł z Warszawy
Redaktor Baleron
Państwo Budyniowie
XV Późny Meksyk I połowa 2018 Redaktor Mexicano sam robi streamy, chwilowa zgoda i kolejna afera streamowa. Spektakularny powrót redaktora Niemieckiego, radość tryska z piersi ziemi. Powrót do politycznych dyskusji, w miarę regularne streamy Kajora, pojedyncze wypady w teren. Serial doczekuje się spin-offu Boboli 10, gdzie główne role grają Jarosław Andrzejewski i nowa postać – Mariusz Krzaklewski. Jarosław Andrzejewski
Krzysztof Niemiecki
XVI Kino Niemieckie Powrotne II połowa 2018 Jan Owsiak-Niemiecki nagrywa rzadziej, jednak jego produkcje wciąż wyróżnia niesamowita głębia przekazu, awangarda i dyskusje polityczne. Redaktor Meneliano, zniszczony przez olkohol, nieudolnie próbuje wrócić do lat świetności, nagrywając godne pożałowania materiały, na których często towarzyszy mu pluszowy misiek lub Mariusz z Krzaków. Major zaczyna konkretnie lekceważyć widzów – streamy są nieciekawe, kwestie powtarzają się, fabuła i scenariusz kuleją. Na horyzoncie pojawia się atencjusz Mariusz Jejebak i stara się o funkcję głównego antagonisty Uniwersum. Krzysztof Niemiecki
XVII Drugi Szczyt jesień-zima 2018/2019 Niemiecki wprowadza do Uniwersum postać Jana Euborodo, posadę redaktora obejmuje Marcin Fiodorczuk. Narasta konflikt meksykańsko-warmiański, najazd Szkolnej na Boboli, nagranie przez Meksyka serii Historia z Knurem. Początki męczeństwa św. Krzysztofa z Choroszczy. Ingerencja śledcza Ewy Lipki w Uniwersum, początki kononoskopii. Dziąślak uskutecznia nitrotripy. Sezon kończy się happy endem – zgodą prezydenta z Mexicano. Marcin Fiodorczuk
Krzysztof Niemiecki
XVIII Presradkizm wczesny

Kres

2019 Konon i Meksyk piłują w idyllicznej przyjaźni drzewko, jednocześnie narasta konflikt bombasko-warmiański. Major coraz gorzej wącha, coraz gorzej zażywa, coraz gorzej wyrabia. Mają miejsce dwa potężne wstrząsy w postaci Czarnego Marca i Czarnego Maja. Na Szkolnej pojawia się Sławek - późniejszy dyktator Uniwersum, początki formowania się kliki lateksowej. Następuje spierdolenie ze stanowiska Jarosława Andrzejewskiego i ponowne jego przywrócenie. Jan Łoś przeżywa swój złoty okres na Szkolnej pomagając Krzyśkowi przy pracy oraz uczestnicząc w dyskusjach i lajtach. Na scenę wchodzi Pato TV, popularyzator nitrosafaryzmu z nadania bielskiego centaura. Jan Rodo wytrwale rąbie drzewko, a Struś przesiaduje całe dnie u księgowej lub w banku. Koniec sezonu wieńczy wysyp lajtów bożych, Złoty Lajt Fiodora, wyjazd Majora do Krakowa oraz zakończenie działalności kanału Kononowicz Orginal. Marcin Fiodorczuk
Jarosław Andrzejewski
Krzysztof Niemiecki
Sradek
Loki
US17
Pato TV
XIX Presradkizm późny Staczanie i degrengolada I połowa 2020 Pod koniec stycznia Marcin Fiodorczuk odchodzi ze stanowiska redaktora. Od tego momentu jakość Uniwersum wyraźnie spada i tkwi w marazmie do dzisiaj. Dzięki redaktorowi US17 powstaje drugi w historii spin-off Szkolnej - Świat według Łosiów. W tym czasie działa wielu redaktorów, ale najważniejszym redaktorem jest Mexicano. Janek prowadzi własne lajty. Wzrasta popularność nitrosafari, Szkolną poważnie zaczynają się interesować dziennikarze. Pogarsza się stan zdrowia Knura, który by ukarać niepokornego kochanka, niszczy się bombami cukrowymi. W maju Prezydent trafia do szpitala. Struś wącha w lesie na potęgę. Swój epizod zaliczają pielęgniarki z Podlasia, na całe szczęście szybko wyrugowane i zapomniane. Wraz z nadejściem lata, Jarosław Andrzejewski zostaje ostatecznie usunięty ze stanowiska redaktora przez Konona w wyniku intrygi lateksów. Pojawia się nowy, marionetkowy redaktor nasłany przez CentauraJacek od psa Arona. Lateksowa pętla się zacieśnia, całkowicie monopolizują oni Szkolną i obejmują nad nią władzę absolutną (rozpoczyna się najgorszy i najnudniejszy okres w historii uniwersum trwający do dzisiaj). Wkrótce po tym następuje nalot trupiarzy na Belweder, odparty przez potężnego Warmianina. Tajemniczy Krzysztof Runkot wyjawia więzienną przeszłość Motylka. US17 wydaje ciepło przyjęty przez krytyków serial pt. Wakacje z Łosiami. Marcin Fiodorczuk
US17
Pato TV
Vincent Vega
Jacek od psa Arona
Krzysztof Niemiecki
Jarosław Andrzejewski
XX Wczesny Sradkizm Ciemne Wieki II połowa 2020 Kononowicz nakłada koronę cierniową i przyjmuje na siebie grzechy całego narodu. Major w tym czasie oddaje się swej pasji i lata z pomalowaną głową po lesie. W dniu 3 sierpnia umiera jedna z najbardziej lubianych postaci serialu, jak i całego Uniwersum – Jan Łoś, powodując wyrwę nie do zapełnienia. Knur opłakuje odejście przyjaciela, wspominając tony nieporąbanego jeszcze drzewka. We wrześniu Knur z 600 syprukcjami cukru trafia do szpitala, gdzie spędza dwa miesiące. Jesienią powraca kononoskopia, do końca roku prezydent zarządza krajem z obsranej wersalki. Walczy z morderczą pielęgniarką, która zabrania mu picia mleczka i jedzie po niej jak po mopru. Fekalny Warmianin powoli dochodzi do siebie po hospitalizacji i ponownie zarasta ochronną warstwą brudu i tłuszczu. Pojawia się bohater epizodyczny oraz kadydat na redaktora i lokatora Belwederu – Kuba ze Szkolnej, błyskawicznie spierdolony ze stanowiska przez zbrojne ramię centrali z Bielska. Pato TV
Jacek od psa Arona
XXI Środkowy Sradkizm

Podstęp

kwartały I-III, 2021 Sylwestrowy lajt Nitrodolskiego z bałaganami z Rossy, pojawienie się bajader na scenie, niekończąca się opera mydlana zaręczyn i rozwodów Majora z Asią z Rossy. Eksplozja pokazów zazdrości warmiańskiego kochanka. Pojawienie się nowego nitrosafarysty Pampaliniego. W styczniu 2021 roku kanał Major Suchodolski spada z rowerka. W tymże samym miesiącu powstaje kanał OlgierdanoTV. Pod koniec zimy pojawiają się Radek ze Szrotu oraz Paweł z Knyszyna, którzy są nadzieją na przełamanie monopolu lateksów. Redaktor Niemiecki wprowadza nową postać - Andrzeja Geremka. Do grupy redaktorów wchodzi również Rafał Kosno, który okazuje się być lateksowym koniem trojańskim. Szczyty mitomaństwa i lamentów bembeńskich Niżarłaka, któremu coraz baczniej przygląda się Choroszcz. Sezon kończy sądowa batalia Kononowicza, który wygrywa trzy sprawy z MOPR-em. Po wygranej, w Uniwersum następuje bielski marazm. W sierpniu Struś puszcza pierwszego nitrolajta bezpośrednio z Belwederu. Kakaowy Raptor urządza festyn na swojej posesji, gdzie po raz pierwszy poznajemy przybranego syna Majora – Adasia. Jacek od psa Arona
Pato
Vincent Vega
Rafał Kosno
Radek ze Szrotu
Paweł z Knyszyna
Krzysztof Niemiecki
Paweł z Warszawy
Redaktor Perski
Pampalini
Kuba ze Szkolnej

Adam Organista

XXII Sradkofobizm Wojna IV kwartał 2021

I kwartał 2022

Dnia 5 września 2021 roku Olgierdano ujawnia parze prezydenckiej mroczną prawdę o lateksach i oferuje zlikwidowanie macek Sradka. Ci, bez żadnej namowy, przystępują, jednak po kilku dniach sytuacja wraca do poprzedniego stanu. Rozpoczyna się wojna na noże na linii Iława-Bielsko i Iława-Rumiankowa 14. Dnia 10 listopada Olgierd rozpoczyna ofensywę prawną wymierzoną w Ekoszpinaka, składa na niego zawiadomienia do urzędu skarbowego i na policję, Rafałkowi robi się gorąco pod tyłkiem. 18 listopada Ksztow traci lejce po rozprawie, natomiast 5 grudnia pada ofiarą nieudanego zamachu – zostaje postrzelony z broni gazowej. 9 grudnia odbywa się rozprawa dotycząca ewentualnego odwyku Strusia. Przed świętami Olo informuje o rozpoczęciu ostatecznego szturmu na Twierdzę Bielsko. W styczniu za sprawą lateksów wycieka porno Majora. Sprawą bielskiej centrali coraz bardziej interesują się media. Sławek zaczyna mieć coraz większe problemy. Kosno dostaje od Olgierda po łypie pod bramką. Aron telefonami po pijaku zrywa rozejm z Olgierdem i również dostaje od niego lanie. Sezon kończy wyjazd Majora do Niemiec. Jacek od psa Arona
Pato
Vincent Vega
Rafał Kosno
Radek ze Szrotu
Paweł z Knyszyna
Redaktor Perski
OlgierdanoTV
Adam Organista
Piotr z Warszawy
Młody Redaktor
Podjeżdżano TV
XXIII Późny Sradkizm Majoroexodus II kwartał 2022 - połowa III kwartału 2022 Dnia 7 marca 2022 roku Major wyjeżdza do Niemiec, gdzie staje się członkiem ekipy Speluna TV - trzeciego w historii spin-offu Szkolnej. Kononowicz zostaje w belwederze sam. Trwają poszukiwania nowego lokatora. Ostatecznie 20 marca oficjalnie nowym lokatorem zostaje Andrzej Geremek i wprowadza się na Belweder za porozumieniem Niemieckiego i lateksów. Mają miejsce ciągle lamenty knura za Majorem, kłótnie o paczki z Geremkiem i rozwija się wcześniej rzadko się pojawiający wątek paranormalny. Antyateksy nie podejmuje chwilowo żadnych widocznych działań w ramach wojny, konflikt wydaje się być wyciszony. Knur staje się niestabilny, przez brak J00ra, który w porozumieniu z Centralą stał się gwiazdą Speluna TV. Konon zaniedbany trafia do szpitala od nadmiaru sypukcji. Lateksy dzielą wpływy z Niemieckim. W Bielsku-Białej odbywa się rozprawa między Sradkiem a Olgierdano, po stronie lateksów opowiada się już oficjalnie Pato TV i Niemiecki, zaś antylateksem stał się Barnej. Sprawą interesują się liczne polskie, jak i bombaskie media. Sezon Kończy się nieudanym remontem łaźni Belwederskiej. Jacek od psa Arona
Krzysztof Niemiecki
Speluna TV
Rafał Kosno
Redaktor Perski
Paweł z Warszawy
XXIV Sradkofobizm II

Majororeditus

połowa III kwartału 2022 - Major powraca z NRD do Białegostoku i wraca do inhalacji. Niespodziewanie Knur wzywa Pawła z Knyszyna by wygłosić expose i pojechać po Lateksach. Knur donosi na Lateksy, którzy na kilka dni zwieszają nowe filmy i próbują przekonać Majora do powrotu na Szkolną 17. Barnej podstępnie wywozi J00ra z Białegostoku do Warszawy. Pod koniec lipca odbywa się w Bielsku rozprawa, na której nie ma Sradka, Major się oświadcza i wraca na Belweder. Po kilku dniach Major i Gieremek uciekają z Belwederu do innego mieszkania, z którego, J00r zostaje wyrzucony po 3 tyg. i wkrótce wraca do domu drewnianego. Odbywa się nagarnie do Sprawy dla Reportera. Jacek od psa AronaPaweł z WarszawyPaweł z Knyszyna
Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.