Wilkowo

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Wilkowo - wieś w woj. warmińsko-mazurskim, położona w krainie historycznej Prusy Dolne (a dokładniej Barcja, według Kononowicza leży ona jednak na Warmii). Społeczność jednak ustaliła, że to Mazury. W młodości mieszkała w nim rodzina Kononowiczów. Jak wynika z powtarzanych wielokrotnie przez Krzysztofa opowieści, mieszkali oni na kolonii oddalonej kilka kilometrów od właściwej wsi. Obecnie po gospodarstwie Kononowiczów nie pozostał żaden ślad.

Sielanka Krzysztofa związana z ową cudowną warmińską wsią zakończyła się w 1975 r. (choć jest data sporna, na wiecu w Kielcach stwierdził, że w Wilkowie mieszkał 18 lat, co oznaczałoby przeprowadzkę w 1981 r.), kiedy to wraz z rodziną przeniósł się do Białegostoku, do ekskluzywnej dzielnicy białostockiej inteligencji - Starosielc. Jednak pamięć o miejscu dzieciństwa jest w nim na tyle silna, że od czasu do czasu w wyniku zbyt dużej ilości olkoholu niebożego lub zaawansowanego ataku schizofrenii Bożej płacze za Wilkowem, snuje ambitne marzenia o powrocie w rodzinne strony (wraz z całym drewnianym domkiem, Majorem i Nerem oczywiście) i odwiedzeniu grobu zmarłego w wieku niemowlęcym braciszka Marianka. Major jako twardo stąpający po ziemi żołnierz na nostalgię Przewodniczącego reaguje kurwicą Bożą.

Przewodniczący w filmie redaktora Mexicano pt. dziekuje ewie opowiedział o okolicznościach opuszczenia Wilkowa stwierdzając "Pierwsze nabył te gospodarstwo dziadek, rodzice mamy. Później jak już mieli lata, starszy się robili latami obiecali na tatusia, na mamusię, później mamusia zachorowała po kobiecemu i musieli oddać rodzice, na co? Na skarb państwa, za rentę. Za rentę, obiecaną rentę komunistyczną. I szukali tu domku, wszędzie szukała mamusia i znalazła tu w Białymstoku."

Ostatni raz odwiedzone przez Krzysztofa 11 sierpnia 2021 roku z misją odwiedzenia cmentarza na którym pochowany jest zmarły w niemowlęctwie brat Krzysztofa, Marianek Kononowicz. Podczas pobytu w Wilkowie przewodniczący próbował nawiązać kontakty z ludźmi w miejscowym sklepie, jednak nikt tam o Kononowiczach już nie pamiętał.

Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.