Wojciech "Akcent" Starosiuk

Z Kononopedia, encyklopedia US17

Wojciech "Akcent" Starosiuk
Lejtnant Starosiuk.jpeg
Dane biograficzne
Imię i nazwisko: Wojciech Sarosiuk
Pseudonim: Starosiuk, Lejtnant Starosiuk, Rusofil, Materna
Data i miejsce urodzenia: 11 grudnia 1969
Białystok
Data i miejsce śmierci: 13 czerwca 2019
Białystok
Lata aktywności: 2016
Specjalność: Lejtnant (porucznik) kontrwywiadu wojskowego BRL, konsumpcja placków, zapraszanie do oglądalności jak najbardziej większej

Wojciech "Akcent" Starosiuk, właśc. Wojciech Sarosiuk (ur. 11 grudnia 1969 w Białymstoku, zm. 13 czerwca 2019 tamże) – wojskowy w stopniu lejtnanta, członek armii oraz kontrwywiadu wojskowego Bombasu.

Koneser wadki i placków prezydenta Kononowicza, odsunięty na boczny tor muzyk zespołu Akcent, w którym grał 25 lat (dłużej niż Owsiak). Zawsze kojarzony z charakterystycznym ubiorem w postaci munduru FSB, pod którym miał koszulkę Ajaxu Amsterdam, oraz białych spodni dresowych. Niewątpliwie jedna z najciekawszych postaci epizodycznych Uniwersum Szkolnej 17. Prawie całość jego wystąpień można zobaczyć tutaj.

Życiorys

Urodził się 11 grudnia 1969 w Białymstoku[1]. Pracował jako kierowca w tamtejszym PTTK, gdzie zapoznał się z Kononowiczem. W 2017 lub 2018 roku trafił do więzienia za niespłacone alimenty. Zmarł 13 czerwca 2019 w wieku 49 lat[1]. Został pochowany na Cmentarzu Miejskim w Białymstoku[1].

Rola w Uniwersum

Nagrobek lejtnanta Starosiuka

Z prezydentem zapoznał się podczas pracy w PTTK, z którym spotykał się do ok. 2006 roku. Lejtnant wizytował Szkolną 10 lat później, w 2016 roku. Chwalił placki Kononowicza, a także publicznie wygłosił poparcie dla jego polityki. Był obecny podczas kilku najważniejszych momentów Uniwersum ery Niemieckiego, m.in. podczas powitania Majora powracającego z wojny bombaskiej i proklamowania BRL. Oprócz wyżej wymienionych okazji bywał na bankietach organizowanych przez Przewodniczącego na których zachwycał się smakiem przygotowanych przez niego placków. Podczas jednej z inscenizacji wcielił się w postać rosyjskiego turysty, którego Prezydent Kononowicz oficjalnie powitał na ziemi białostockiej.

Osobowość i poglądy

Starosiuk był osobą opanowaną i spokojną, jak przystało na szanującego się funkcjonariusza kontrwywiadu. Zdeklarowany rusofil, militarysta, zdecydowany przeciwnik Ukrainy, zwolennik prorosyjskiego separatyzmu w tym kraju.

Cytaty

  • Takie piękne placki, że aż strach jeść (Wojciech Starosiuk w nieprzystępnych słowach o plackach)
  • Krzysztof Kononowicz ma być prezydentem i proszę… Ale nie z litości, tylko tak ma być! (Wojciech S. stosuje szantaż emocjonalny niczym Konon)
  • Bardzo oczekuje, gdyby tak się stało, no to będziemy mieli wszystko… (zapowiedź długich rządów Kononowicza)
  • Może dom jeszcze dla bezdomnych taki konkretny, bardzo oczekuję (marzenie muzyka najbardziej rozpoznawalnego zespołu w kraju)
  • Dziękuję państwu! Zapraszam do oglądalności, jak najbardziej większej
  • Witam Rosja

Przypisy

Kononopedia oraz firmy z którymi współpracujemy wykorzystują pliki cookie. Dzięki ciasteczkom na Twoim urządzeniu możemy czasowo przechowywać informacje zapewniające prawidłowe działanie serwisu np. sesje logowania, bądź kontynuować przerwaną edycję artykułu.